Уникалната географска изложба беше открита на 2 май в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца.
Датата на събитието е съобразена с провеждането на националния кръг на олимпиадата по география и икономика в града.
„Географията в българското училище” е изложба на стари учебници и пособия, свързани с обучението по география у нас. Карти, атласи, стари учебници, помагала, глобуси, компаси, бусола – това са нещата, с които можете да се запознаете, ако посетите изложбата.
Едно от най-интересните неща е огромна по размери и стойност сбирка от снимки на географски обекти.
Експонатите са част от личната колекция на Георги Павлов – дългогодишен учител по география в местната езикова гимназия „Йоан Екзарх“ и виден планинар, турист, краевед и общественик.
Нещата са събирани от Георги Павлов в продължение на десетки години.
Христина Христова – уредник в отдел „Най-нова история” при РИМ – Враца е човекът подредил експозицията.
Тя разказа специално за LifeBites.bg, че това е една много красива, ценна и нетрадиционна сбирка от предмети.
Поради ограниченото пространство за излагане били подбрани около 200 предмета, което е едва половината от изключително богатата колекция, състояща се от 400 артикула.
Някои от експонатите вече са библиографска рядкост и имат антикварна стойност. Такъв е например френският атлас от 1894 г.
Ако посетите „Географията в българското училище”, можете лично да проследите и развитието при отпечатването на учебниците и помагалата по география през годините.
Най-старите са от края на XIX век.
Изложбата можете да посетите във всеки работен ден – до началото на месец юни. Тя е подредена в преддверието на Голяма зала на Художествената галерия при РИМ-Враца.