Българският е един от повече от шестте хиляди езика, които се говорят в света. Във всеки от тях има уникални думи, несъществуващи в другите езици, които изразяват специфични емоции и състояния. Например, сещате ли се за дума, която означава “страстта, която човек влага в работата си”? Можете да кажете “работи с душа и сърце”, но това са няколко думи, не една. Гърците използват казват просто μεράκι.
Примерите за непреводими думи в езиците по света са много. Ето любимите ни седем от тях.
1. abbiocco (италиански)
съществително: чувството на сънливост, което обхваща човек след ядене
2. desenrascanço (португалски)
съществително: способността на човек да импровизира бързи решения
3. hyggelig (датски)
прилагателно: означава три неща едновременно – удобен, уютен, интимен
4. sobremesa (испански)
съществително: разговор около масата след обяд
5. utepils (норвежки)
съществително: бира, която човек пие навън
6. verschlimmbessern (немски)
глагол: да развалиш нещо, докато се опитваш да го поправиш
7. yakamoz (турски) и mångata (шведски)
съществително: отражението на лунната светлина върху водата
Според специалистите в българския език има около 60 хил. думи. Сещате ли се за някои наистина уникални думи, които нямат аналог в другите езици? Споделете ги с нас и ние ще ги включим в бъдещ текст по темата.
Имаше (защото той почина през 2007 г.) един известен български поет Николай Кънчев, който обичаше да пише “шашави” стихове, т.е. нестандартни. Та, той имаше една мисъл: “Когато една мисъл няма откъде да мине ще мине през главата ми !”
Та, и с мене се случи така. През 2011 г. ми мина през главата една мисъл, че и в българския език има думи, които не могат да се преведат на един чужденец само с една дума…ами, трябва да му обясняваш с няколко думи или изречения…
И тогава започнах да събирам такива думички…и вече съм си записал към 200 думички, които не могат да се преведат на чужденец само с една дума.
Г-н Горанов, дали бихте се съгласили да разкажете за тази Ваша колекция и за страстта Ви да събирате такива думи? С удоволствие бихме разказали за това на читателите ни. Поздрави!
ЕТО ВИ ОЩЕ ДУМЧИ