Идеята и стремежът да се създаде робот, който да прилича на истински човек и да има собствени мисли вълнува хората от много години насам и е на път да се превърне в реалност.
Все по-често се говори за хуманоидните роботи, а в много от най-съвременните филми има поне един такъв герой. В някои от сюжетите андроидите са представени като почти свръхестествени същества, които служат на хората, улесняват живота им и са напълно подчинени на своите „собственици“.
В други, обаче, се засяга проблемът за надмощието на машините над хората и опасността, която може да последва ако им бъдат дадени прекалено големи права като човешки характер, съзнание, мисли и действия. (напр. “Ex Machina”и много други).
И въпреки че филмовите сцени, които показват секс между човек и хуманоид шокират хората, експертите твърдят, че до 50 години това най-вероятно ще стане нещо обичайно в реалния живот, разказва „Daily Mail”.
Хората прекарват все повече време във виртуалното пространство и това се отразява негативно на връзките и отношенията им с реалните хора около тях. Сексът все по-често се превръща в примитивна физическа потребност, а не в любовен акт, предизвикан от взаимни чувства, обич и отдаденост между партньорите. Ето защо е твърде вероятно някои да заменят истинските си партньори от плът и кръв с виртуални такива или с машини, направени по подобие на реални мъже и жени.
Хуманоидът Анита от сериала “Humans” на Канал 4, който служи като секс робот на женен мъж, който има проблеми с брака си.
„В момента това може да ни се струва шокиращо и необичайно, но не бива автоматично да приемаме, че виртуалните взаимоотношения струват по-малко от реалните“ – казва д-р Дрискъл и допълва, че за хората, които са изгубили партньора си или живеят сами е по-добре да имат виртуални взаимоотношения, отколкото въобще да нямат връзка.
Дали страхът, че роботите ще изместят хората, който бушува в умовете ни от десетилетия няма да се окаже реален и кой ще бъде виновен, ако това се случи?
Отговорите на тези въпроси тепърва ще търсим, а дали ползата ще е по-голяма от вредата предстои да разберем до максимум 50 години, както твърдят експертите.
Първите стъпки в тази посока на подменяне на хора с машини са вече налице. През месец април тази година японският хуманоиден робот Аико Чихира беше „назначен“ да посреща и упътва посетителите на универсален магазин. Аико е творение на голямата компания „Тошиба“ и може да говори на японски, китайски и няколко други езика, да мига, да си отваря устата, а също така владее и езика на глухонемите.