Черното вече не е класика само в гардероба. Представяме ви 10 достойни заместника на малката черна рокля в кулинарията. При това – те не само привличат вниманието на трапезата, но и се грижат за елегантната ви талия. Досущ като кройките, излезли изпод ръцете на прочутата Коко Шанел. Ако беше жива, сигурни сме, че щеше да е сред първите последователи на новата черна мода в био храненето! А именно…
1. Чиа
Храна и лекарство още за древните маи, инки и ацтеки, днес семената й са известни като „храна за бягане“, защото дават издръжливост и енергия. Това е най-големият вегетариански източник на омега-3 мастни киселини, а също и на калций, фибри (от значение за метаболизма), бор и желязо.
2. Черна леща
Позната и като „белуга“, защото след сваряване прилича на хайвер от хищната риба (който пък е една от най-скъпите храни в света). Черната леща също е много ценна – особено ако имате нужда от прием на желязо. Една чаша от нея ви дава към 8 мг от микроелемента, което е почти половината от дневната доза за жените. Получавате още: фибри, които ще понижат холестерола ви и ще подобрят имунната ви система, и белтъчини, отличен източник на енергия и стабилизатор на кръвната захар.
3. Черни моркови
Предлагат много антоцианин (естествен хранителен пигмент). Тъмните на цвят храни са по-богати от останалите на този антиоксидант, който има противовъзпалителни свойства и намалява риска от сърдечносъдови заболявания, диабет и рак.
А черният вид моркови, произхождащ от Далечния и Близкия Изток, всъщност е предшественик на популярната днес оранжева версия. И се завръща на трапезата ни, защото нови изследвания доказаха, че забавя растежа на раковите клетки с до 80%!
4. Черна соя
Съжаляваме, едемаме, имаме си нов любимец! Черната соя съдържа повече протеини, фибри и антоцианини. И е с повече полза при понижаването на холестерола, твърдят японски учени. Според техни колеги от Корея пък, консумацията й намалява риска от тромбоза дори по-ефективно от жълтите или зелените соеви зърна.
5. Черен боб
Една от най-вкусните и най-евтините супер храни е идеална енергия за бъбреците (както и останалите черни бобови храни). Ципата на черните му зърна е заредена с биофлаваноиди, а те са ценен съюзник в предпазването от рак.