1942 г. е повратна в историята на Втората световна война. Докъм средата на годината германската армия бележи серия от военни победи, с които успява да постави под своя власт почти цяла Европа. Хитлер подчинява такава голяма част от Стария континент, каквато никога преди не е владяна от която и да било империя.
Победоносният марш на нацистка Германия започва през април, 1940 г., когато Хитлер поглъща Дания и Норвегия. През май същата година са прегазени Холандия, Белгия и Люксембург, а през юни Франция. По-късно същата година англичаните устояват на дълга поредица нападения на германските военновъздушни сили в прословутата Битка за Англия и Хитлер така и не успява да превземе страната, но това не го спира. През април 1941 г. Хитлер завладява Гърция и Югославия. През юни същата година напада и Съветския съюз, погазвайки пакта за ненападение.
Повратът във Втората световна война настъпва през втората половина на 1942 г., когато Германия губи решителните битки в египетския град Ел Аламейн и Сталинград и по-малко от три години я делят от капитулацията.
Всички страни, замесени във Втората световна война документират военните събития за нуждите на пропагандата. Германците изпращат на фронта повече от 300 фотографа и оператора. Един от най-известните от тях е Хорст Грунд (1915 – 2001). Грунд съпровожда Вермахта като кореспондент по време на няколко военни кампании. При една от тях този немски военен фотограф
посещава България и успява да заснеме серия от уникални фотографии
които показват победоносния марш на германските войски по време на т.нар. Балканска кампания.
[Прочетете още… Уникални снимки на България от 1961 г.]
Хорст Грунд е роден през 1915 г. в Берлин. Той започва обучението си в началото на 30-те г. в частното филмово училище Reimann, което завършва през 1934 г. след което продължава да работи за киностудията Tobis. През 1941 г. Грунд е изпратен да заснеме германските войски по време на т.нар. Балканска кампания, като документира Итало-гръцка война между армиите на Мусолини и диктатора Метаксас. По време на това си пътуване Грунд също посещава България и Кралство Югославия, които по-рано, през март, са гарантирали лоялността си към нацистка Германия.
В следващите години Хорст Грунд ще документира руската кампания от 1941-42 г., както и африканската кампания от 1942-43 г. През това време той е ранен два пъти, но оцелява. След войната Грунд продължава да работи като оператор на седмичния кинопреглед Wochenschau. Умира през 2001 г. в Дюселдорф.
Вижте цветните фотографии на Хорст Грунд, заснети през 1942 г. в България.
Това, което им показва британецът, е аналогия на нашия среден пръст.
Знакът на победата се показва със обърната напред длан.
Хубаво е да се чете преди да се пише.
Току що написах същото във ФБ! хахахаха
А за тази снимка на Чърчил, с който именно свързваме знака на победата по време на Втората световна война какво ще кажете?
http://www.information-britain.co.uk/showpic2.php?dir=institutions&placeid=33&width=250
А за тази снимка на Джордж Буш?
https://stronglang.files.wordpress.com/2015/10/george-bush-snr-pic-rex-features-858484931.jpg
Благодарим за уточняващия коментар. Наясно сме, че когато дланта е обърната навътре жестът е циничен. Но в случая сме се придържали към оригиналното описание на снимката, което гласи: A British soldier gives a V-for-Victory sign to German prisoners captured at El Alamein, 26 October 1942. Поздрави!
Г-н Соколов, нещата не винаги са такива, каквито ви изглеждат на пръв поглед. Направете малко проучване по въпроса и ще разберете. В контекста на снимката, този знак е именно знака на победата. Много войници са го показвали именно по този начин. Виж, ако става дума за Лиъм Галахър, плаката на Трейнспотинг, английските футболни хулигани, Ървин Уелш и други неща, свързани с добрата стара Англия, то тогава жестът безспорно е циничен. Има и нещо друго – фотографията, която сме използвали е пропагандна и е изключено тя да е била заснета и разпространявана навремето, ако войникът е показвал циничен жест. Ето още една снимка, която подкрепя това, което казвам.
https://www.awm.gov.au/collection/009815/
ее, бързи сте 😉 е, пак си е някакъв знак за победа, но малко от друг тип ;))
Дааа…
Малко е объркващо…ако поръчаш 2 бири с този жест…
Соколов хубаво обяснява, но Йово Колев упорито не вярва. Господин Колев, снимката на Чърчил, за която говорите, е точно пример за “голям гаф”, показвайки този жест. Той е искал да покаже знакът на победата, а вместо това се е получило нещо равностойно на псувня. В крайна сметка английският войник просто псува немските пленници. Соколов е абсолютно прав.