“Посещението на музеи е търсене на красота, истина и смисъл в живота. Посещавайте ги колкото се може по-често”, казва писателката Мойра Колман.
И няма как да не се съглася с нея. Думата музей вече не е така плашещо стерилна. Музеите са
наслаждение, смайване, машина на времето
и учител в едно и също време.
И ако някой ви каже, че тези места са изпята песен, повей на носталгия от миналото, безвъзвратно затворени зад тежки врати, не му вярвайте. Само в Америка годишно повече от 850 млн. души посещават музеи. Което е в пъти повече от хората, които ходят на големи спортни събития. А никой не твърди, че спортът е изгубена кауза, нали?
Епохи в сгради
Музеят е своеобразен живот и нечий поглед, емоционален полет с машина на времето. Той отдавна не е просто вежливо подредена сграда с редица лъснати експонати под стъклен похлупак. Днес музеите са най-различни: те са 3D, разчупени, странни, ексцентрични, усмихнати, нацупени, тъжни… Те са всевъзможни, разнообразни и интересни.
Да влезеш в музей е като да отпиеш глътка непреходност
Пазят под покривите си векове, история, артефакти, картини, хора, мисли, идеи. В днешно време посвещават музеи на хлебарки, котки, изгоряла храна, Свети Души в Чистилището, на чешмяната вода… Така че ако кажете, че няма музей по вкуса ви, ще поклатя невярващо глава.
Моят личен фаворит, макар не в чист вид, е Dismaland на Банкси. Това е нещо като увеселителен парк с инсталации, експонати, всякакви антиподи на Дисниленд, но с политико-социален оттенък и толкова дълбоко заровени идеи, че не бива да го посещавате без здрави нерви, като за сметка на това оставите емпатията и сълзите у дома. Повишете само нивото си на поносимост към шокови гледки.
Световните фаворити са: Лувърът, Музей Смитсониан, Национален Музей на Китай, Британски Музей, Музей на Изкуството Метрополитан…
В България музейната дейност е трудна, но благодарна дейност и ако решите да отделите време и да посетите регионалните музеи в страната, ще останете изненадани колко ценни експонати са подслонили те под покривите си.
Освен това. Музеите са:
- Достоверен източник на информация
- Обединяват обществото – посетителите са изтъкани от всякакви нишки, с различнен социален бекграунд, опит, националност и възраст.
- Партнират си с училища
- Запазват видове, предмети…
- Наричат ги икономически двигатели – носят приход
Те са и поле за креативност.
В тази връзка, нека ви запозная с петима симпатяги. Пет от най-странните и интригуващи музеи в света
Музей на Зайците
Ако харесването ви на зайци граничи с обсесия, това е вашият музей. Хиляди, почти милиони зайци във всякакви форми и цветове може да видите само тук.
За повече информация посетете сайта на музея.
[Вижте и това: Пет от най-откачените музеи в света]
2. Музей на Детството
Всички страдаме, когато отрежат пъпната връв на детството ни и ни изтикат съвсем голи и беззащитни в реалността. Този музей е успешен опит за капсулиране на невинност, въображението – когато все още беше дивашко и летящо редом с понита, еднорози, русалки и всякакви вълшебни създания.
Музеят се намира в Лондон и входът за него е безплатен. Разделен е на колекции: Дрехи, Играчки, Мебели, Ранни Години, Игри, Учене и Развитие, Рисуване, Оптически Играчки, Превозни Средства, Мечета и Меки Играчки и други.
Музей на НЛО
Винаги гледайте нагоре, никога не знаете, можете да видите НЛО!
Ако не се получи, просто посетете този музеи.
В него ще се срещнете с всевъзможни пришълци, марсианци, летящи чинии, всякакви мистерийки от извънземен характер.
Няма какво да не харесате в музея на НЛО. Можете да го видите и през нощта, което вероятно би било доста страховитичко преживяване…
За справка вижте клипчето по-долу.
4. Музей на сладоледа
Без сладолед животът би бил мрак и хаос… твърди се някъде из мрежата.
Училище по сладоледоправене, тийм билдинг посредством сладолед… студеното дихание на ароматните вафлени фунийки…
Тук ще откриете всичко! История на сладоледа, пътуване във времето с мелба в ръце… От 2012 г., та до днес и вечността. Намира се в Болоня и изглежда страхотно!
Повече информация за това място може да намерите ТУК.
5. Музей на Вампирите и Легендарните създания
Чакълести пътечки, вход в елегантно алено и предвещаващо злина черно, който води до врата, а тя до зловеща градина, алюзия за гробища. Пластмасови прилепи, автентични човешки останки, прикачени като файлове за дървета, сякаш някаква мрачна поличба за посетителите. Предупредени сте! Току-що влязохте в Музея на вампирите.
Преди много години, ексцентрик с достатъчно познания в областта на страховитостта, посвещава този музей във Франция на изследванията в областта на вампиризма, езотериката и западния фолклор. Този музей е
истинско пиршество за очите
Удобно настанени на кадифен диван с цвят на кървав залез, ще бъдете омагьосани от истории за кръстоносни походи срещу греха, безсмъртните суеверия, вампирски ритуали.
Експонатите са точно толкова ексцентрични, колкото очаквате: комплект уреди за умъртвяване на вампир, играчки, принадлежащи на Дракула (вероятно и той е бил дете), антични книги, които са толкова страпи, че могат да се превърнат в прах само при едно ваше докосване. Всички древни страхове, които катализирани в изкуство все още бродят като сенки в света на съвремието.
И така… не ни остава друго освен да си пожелаем всеки ден е музеен ден!
Вижте още: Върожденската мисия да работиш в музей в България