В началото на 60-те години на миналия век светът се отърсва от недоимъка на следвоенните години и се настройва на вълна удоволствия. Страните от социалистическия лагер не правят изключение и България се превръща в малък ваканционен рай.
В началото на 60-те години
страната ни е посещавана предимно от източно-германци, поляци, чехи и унгарци, които и до ден днешен помнят пословичното българско гостоприемство, сладкия бълвоч Кадарка и “традиционната” шопска салата.
През 1961 г. страната ни посреща 250 хил. чуждестранни гости. От тях 80 хил. са от Западна Европа – предимно от Австрия, Германия и скандинавските страни. През 1962 г. в. Ню Йорк Таймс пък публикува статия, озаглавена Българската Флорида на Черноморското крайбрежие. В материала се разказва за плажовете, които се простират по протежение на почти цялата 400 километрова ни ривиера.
Вижте още: Невероятни цветни снимки от България през 1932 г.
Българският туризъм обаче няма нужда от подобна реклама, защото расте с доста бързи темпове.
През 1962 г. по Черноморието има 117 хотела
с капацитет от 15 352 легла, а в следващите 10 години е построена допълнителна база, така че там вече има хотели с близо 60 хил. легла.
В настоящата трета част от поредицата със снимки от унгарския архив Fortepan ви предлагаме да хвърлите едно око на фотографии, направени в България през 60-те, 70-те и 80-те години на миналия век. Повечето от тях са заснети по българското Черноморие, но има и такива, които показват как са изглеждали по това време градове като София и други части на страната ни.
Още по темата… Уникални снимки от България през първата половина на XX век
Тези кадри наистина са уникални, тъй като не са режисирани или заснети с цел да представят България по определен начин. Вижте ги в галерията по-долу: