Имаме ли нужда от мъже, силни и смели, отговорни пазители на дома? Мъже, готови да се борят за по-добър свят? Готови да бранят жените и децата, идеите, доброто? Въздишаме по силата на нашите възрожденци и освободители, но нямаме силата да възпитаме момчетата си как да пораснат, като се превърнат в истински мъже. Опасността днес е да възпитаме поколение от мамини синчета.
Мисля от известно време по темата и наблюдавам момчетата как израстват и се развиват, колко могат да понесат и изтраят на отказ, болка и лишение. Натрапчиво ми
липсват момчета сериозни и устремени, погълнати от идеи, а не от желания
Момчета от типа “искам да стана”, а не “искам да имам”. Момчета, които се грижат за близките и света чрез ръцете, силата и достойнството си.
Кой носи вина за това е трудно да се определи. Свръх глезещата майка или заетият и дистанциран баща, който почти винаги отсъства? Всичко започва с най-добри намерения в името на детето и приключва с преминаване на разумните граници. Да възпита момчето си като мамино синче е риск, който стои не само пред самотните майки, но и пред всяка майка орлица, закрилница.
Често силните жени възпитават слаби мъже
научени да са закриляни и разбирани. Мъже, които не понасят отказ и трудно носят отговорност за собствените действия. Отнемането на отговорността от момчето сякаш отнема и част от “мъжествеността” му. Несъзнателната заблуда, която се подхранва у него, че родителите могат да му дадат и осигурят всичко, е път към удоволствието, но не и към смисъла.
Презадоволявайки и обгрижвайки сина си, те често го лишават от инициатива. Фиксират го към нуждата да бъде закрилян.
Част от причините да отгледаш мамино синче се крият у майките, развълнувани от възможността да управляват и създадат идеалния мъж. Тази идея ги главозамайва, те се втурват да го подкрепят и развиват. Задоволявайки прищевките му и приемайки това за мъжко поведение,
създават изкривена мъжественост по женски образ и подобие
В психологически аспект тези жени са в несъзнателна конкуренция с бъдещата жена на техния син. Което им дава право да смятат, че момчето им заслужава само най-доброто и нищо по-малко от това. Най-доброто в природата често е капан – зад ярките цветове се крият отровни пипала и зъби. Коренът на заблудата е в надценяване на собствената стойност и това, което ти дължи светът. Оттук идват пасивност, очакване и безкрайни претенции към другите.
Мамините синчета трудно намират сили у себе си да се грижат за другите. Погълнати от собствените си желания, те надценяват както себе си, така и “играчките си”. Мамините синчета се предпазват от грешки, като не взимат големи решения и винаги се застраховат с някой виновен наоколо, ако се получи грешка.
Те са “готини” (най-вече в собствените си очи и в тези на родителката си). Същевременно умеят да показват на другите колко смотани са. В отношенията си с жените тези мъже знаят “цената” си и искат да я получават (навремето това беше валидно за момичетата). Мамините синчета са заети със себе си, мускулите, сексуалността си…
Мамините синчета търсят жени, които да задоволяват желанията им
Горките момичета, ще пораснат и ще имат нужда от мъже, на които да разчитат. Но момчетата искат да са ценени. Те знаят своята цена, тъй като така ги е научила мама – да са силни в претенциите си.
Тези момчета ще станат мъже, които нямат сила за компромиси, жертви и лишения. Цената им е висока и не подлежи на коментар, смятат себе си за силни характери, но нямат цели по-големи от желанията си. Имат се за мъжкари, защото носят маркови дрехи и правят пари. Това, което са в състояние да предложат на жените си, са удобства и лукс. Но не и истинска връзка, дълбока и сигурна, където нежната половинка да е желана и избрана.
Темата за мамините синчета е актуална не заради личния живот на тези хора, а заради участието им в обществото. Тази извадка от мъжката популация се превръща в заразна и модна форма на мъжко съществуване. Свръх еманципацията, която наблюдаваме сред жените до голяма степен се дължи на мамините синчета.
Жените се чувстват несигурни в свят на мъже, заети с дрехите и прическата си. Мъже, страхуващи се да изгубят удобството на майчината пъпна връв, която ги свързва с идеалния им образ, често споделян само от мама и тях самите. Мъже със земни цели около бирата и футбола. Такива, които не са мечтали да станат космонавти и никога няма да излязат извън зоната си на удобство за цел по-голяма от желанията им!
Моля да ме извините, но не съм съгласна с Вас. Имам син на 16 години. Познавам много от съучениците му. Имам и познати, с деца на подобна възраст. Изобщо не са млади хора, на които не може да се разчита, а са деца, които не са “под строй с песен”, както бях аз и моето поколение, не аз де, но болшинството младежи около мен. Нямам представа как сте стигнали до подобни заключения, но ще се радвам, ако ми споделите, за което Ви благодаря предварително!
Аз си мисля, че авторът не се стреми, както гласи клишето – да сложи всички под общ знаменател. Вие, Илияна, сте щастлива и горда майка, заобиколена от готини млади хора. Не знам за автора, но аз лично се сблъсквам с типа “мамини синчета” често. И е жалко, но наистина има не само млади момчета, а и мъже, отгледани отдавна и напуснали родителските си домове, които са свикнали някой да се грижи за тях. Това не означава, че са непременно лоши. Просто жената (до някои от тях) поема и ролята на мъж в семейството – и тук вече говоря от позицията на личния опит. Затова си мисля, че в текста се визират не тийнейджъри, а мъже… или поне не единствено. Поздрави!
Напълно съгласна съм с Илияна, а възрожденците, ами извинете, но не могат да бъдат повод за въздишки и желание за подражание. Мъж, загърбил семейството си и съответните отговорности, наливащ се на вересия с вино по румънските кръчми, простете, но е най-малко “силен”
Това определено е интересна тема за размисъл – кой е мъжкият модел, достоен за подражание у нас. Бих прочела с удоволствие нещо по въпроса. 🙂
Илияна, авторът е психолог и има професионални наблюдения по темата.
Дълбоко смислена и покъртително вярна статия. Мотивира ме да изчета всички други публикации на автора. Прекомерната майчина закрила и възхита от синчето, без наличие на градивна критика, действително създават самовлюбен мъж с прекомерни очаквания към околните и без достатъчно ресурси за справяне с трудностите.
От личен опит като човек влизащ в тази категория мога да кажа, че в момента в който свърши лукса следват 2 седмици на цупене и след това се свиква. Като цяло човешката натура е такава, че да се адаптира на подавания стимул като търси най-енергийно ефективното си състояние.
Женската хипергамия логично създава мъже, които отчаяно се стремят да повишат социалния си статус, дори с цената на самозаблуди. Добре е колегата Кръстев да помисли защо е почувствал нужда да напише тази статия – за да се дистанцира от мъжете, които описва, придобивайки в своите собствени очи един по-висок статут спрямо тях.
Радвам се, че сте публикували тази статия, защото получих някои отговори, за това каква е причината една силна жена да възпита един такъв мъж. И аз лично имам доста наблюдения за този тип мъже, които според мен започнаха да се появяват в последните 10 години.
Илияна и Милена са реагирали точно, като този тип жени. И те всъщност никога няма да успеят да погледнат своите синове извън контекста на “моето скъпо дете” и да си дадат сметка какво всъщност представлява техния син за една жена. Дали той може да и даде грижа, внимание, обич, подкрепа. Дали може да бъде по-силният в трудни ситуации.
Аз лично доста се плаша от това, че ставам все по-често свидетел на абсолютно обсебени от синовете си жени. Виждам страх, ужас, възмущение, гняв, когато някой се опита да се намеси между тях и синовете им по начин, който те смятат за “лош”. И всеки опит да им се даде един страничен поглед над нещата, бива неразбран, отказан или нечут.
Смятам, че трябва професионалисти, като Вас, Г-н Кръстев и Г-н Александров, да се обединяват, а не разединяват с нападки за ниво на професионализъм, и да мислят в посока как може да се помогне на това общество в този проблем. Защото това е вече масов проблем!
Считам статия за добра с дребни изключения. По принцип не пиша под статии, но тук ме мотивира противоречието на автора, в което веднъж казва, че майките създават мамини синчета, а после, че женската еманципация била следствие от мамините синчета. Това последното изобщо не е вярно. Мамините синчета и мъжете с характер на женски полов орган са следствие на женската еманципация и широко рекламирания феминизъм. Феминизът третира жените да отхвърлят модела на естествените им инстинкти като “старомоден и репресивен стереотип”. От там те започнаха да се конкурират с мъжете в обществото и в семейството. А мъжът няма нужда от жена, с която да се конкурира. Той черпи енергията си от предаността и верността на жената, а не от постоянното противопоставяне с нея. Мъжете достатъчно се конкурират и предизвикват помежду си. Ако се конкурира и с жената в семейството си, той ще бяга от него. Или ще стане мамино синче. Да не слагаме каруцата пред коня.
Вие описвате час от момчетата! А какво ще кажете за онези дето учат и работят и на всяка цена да си вземат професията ,въпреки ,че вечер идват уморени от капризите на тези мамини синчета с парите ,дето цял ден се чудят какво да правят,защото мама им е дала всичко!
За тези деца дето са разочаровани от глезлите,който гледат само човек с пари и как си облечен…….още др.неща
За момчетата дето не искат да изпъкват,защото казват искам да съм обикновен,нормален……а обществото му казва задръстен
За тези дето са тихи и не изпъкват,а обществото и дори Учителя му казва трябва да си пробивен и нахален,така се постигат успехи
За тези ,който не се вписват ,защото не се друсат или пушат и са АУТСАЙДЕРИ!
За тези дето не се чувстват добре заобиколени от невъзпитани деца,който смятат ,че да те унижават си “Герой”
Горките родители ! На мен ми казват ,че не съм си въпитала детето правилно!!!Какво става ще разберете след години,кой как е възпитавал.Това е резултата не се чудете сега.Продължавайте да ИЗРОДЯВАТЕ ДЕЦАТА СИ!
БОЖЕ ПАЗИ СЛЯПО ДА ПРОГЛЕДА!
Напълно съгласна съм с Вас! Аз съм майка – имам син и дъщеря, в гимназиален курс. С баща им ги възпитаваме съгласно нашите ценности – да са честни, вежливи, да уважават мнението и позицията на другите, да работят упорито за постигане на целите и да знаят цената си. Не толерираме нахалство, глезотии, лъжи или заплахи. Да уважават другия без значение неговото физическо, социално или материално състояние. Но и да отстояват позицията и достойнството си.
Така смятаме, че е правилно. Но…
И на мен са ми казвали/учители, приятели, колеги/, че не сме си възпитали децата правилно.
В този свят успяват нахалните, хитрите, безочливите и подмолни индивиди. И за съжаление в нашето съвремие точно такива са идолите и моделите за подражание на голяма част от младото поколение.
Въпреки това моите деца не са мамино синче или кифла; те имат собствено мнение и позиция по въпроси и събития, съответсващи на възрастта им; учат упорито за бъдещата си професионална реализация; умеят да се забавляват и изобщо не са задръстени или аутсайдери. Те са едни нормални, обикновени млади хора. И знам, че има много, много други като тях. И слава богу!
Искам да кажа на всички – няма какво всеки да казва моето дете не е такова. В момента , в който изляза от дома си навън след по-малко от 10 мин. се сблъсквам с много млади хора мъже и жени , които буквално ми е неприятно да гледам.Мъжете са се превърнали в епилирани жени скубещи веждите си. СЪЖАЛЯВАМ,ТОВА НЕ Е НОРМАЛНО……МЪЖЕТЕ ТРЯБВА ДА СА МЪЖЕ – ИСТИНСКИ МЪЖЕ. ЖЕНИТЕ ДА БЪДАТ ЖЕНИ – ТОВА Е ИСТИНАТА. Вече няма истински мъже , жените завземат ролите на мъжете.без да се замислям се сещам за много хора ,познати ,по далечни и т.н.И да кажа преди да ме нападнете НЕ КАЗВАМ, ЧЕ ВСИЧКИ СА ТАКА. ЛОШОТО Е ,ЧЕ ПО-ГОЛЯМАТА ЧАСТ Е ТАКА.А е истина,че всичко зависи от родителите.Ако родителите се обичат ,подкрепят се и се уважават ,възпитават детето си както трябва то ще израсне в доста добра и спокойна среда.
Абсолютно съм съгласна със Станислав. В допълнение, училището създава модели на поведение, които нямат нищо общо с мъжкото начало, както е описано в статията. Освен това задържа младите хора ненужно дълго. Нечестно и непочтено у да се прехвърля цялата отговорност за мъжката незрялост на майките, във време, в което стандартите за родителство са космически спрямо тези преди 90-те. Още повече, че авторът е мъж.
Всичко е резултат от масмедиите. Колкото и да не искате голяма част от обществото се формира от тях ..
Някои майчета се видяха в написаното и почнаха да се эащитават