Джулай морнинг – българският принос към хипи движението

Джулай морнинг - изгрев
Изгревът на Джулай морнинг

Изгревите и залезите, макар и безумно красиви, са позагубили своето очарование, защото са прекомерно преекспонирани. Те са рисувани, фотографирани, присъстват в поезията и прозата от векове…

Джулай морнинг
Джулай морнинг – посрещането на първия ден на юли е български ритуал.

У нас в подобна ситуация са и чуждите празници, навлезли неотдавна в бита ни, по които първоначално имаше голяма истерия и всички се надпреварваха да празнуват, а сега все повече хора ги намират за нелепи и ги наричат чуждопоклонничество. На пръв поглед

Джулай морнинг е съчетание от двете

– посрещане на изгрева под звуците на чуждата песен July Morning на чуждата група Uriah Heep. За разлика от Хелоуин и Свети Валентин, обаче, той е типичен български празник, отбелязван единствено тук и има своята дълбока символика.

Думата хипи (Hippie) е основополагаща за разбирането на “Джулая”. Като се абстрахираме от буквалното ѝ значение “моден”, асоциациите, които буди, са различни – от крайно положителни до крайно отрицателни. Хипи е мир, любов, братство между всички, прост живот, комуни, дълги коси, цветя – в косите, в дрехите, в душите, сексуална революция, социална революция, революция въобще – разбира се всичко с мирни средства и много рокендрол…

Джулай Морнинг - хипи
Хипита в комуна

Но също и гуляи, ЛСД и други психаделици и всякакви наркотици, алкохол, мазни дълги коси, отново сексуална революция и много рокендрол. И макар всичко казано да е вярно, не може да се отрече, че това е най-романтичното движение, ако не в цялата световна история, то поне за последните няколко века. Може би и точно заради това, то не е изчезнало като идеология и стил и до днес, и е успяло някак си да прескочи дори у нас, през желязната завеса десетилетия назад.

Счита се, че движението е навлязло в страната ни чрез пропуснатите като крайно леви младежи през ‘68-ма, за които се е вярвало, че като такива, са

подходящ пример за българската комунистическа младеж

Но те са се оказали “хипита” и “битници”. Властите бързо са разпознали опасността за националната сигурност в тяхно лице и са спрели достъпа им, определяйки ги като “диверсанти”.

табели комунизъм
Една от множеството табели на комунизма

Но веднъж навлязло, макар и тайно развиващо се, то не може да бъде напълно стъпкано и изкоренено. Освен чрез тях, то е протекло чрез музиката по забранените радиовълни, които някои “бунтари” най-безсрамно са слушали тихичко в домовете си. За хипи така и не става дума в комунистическа България. То и другите течения по онова време (пънкове, уейвове и пр.) са наречени събирателно неформални групи от “разложени елементи” или “дегенерати”.

Нашите майки и татковци, обаче, тайно са въздишали по тях. Също така тайно от своите майки и татковци са навличали дънките си и са слушали “упадъчните” Роулинг Стоунс и Бийтълс на “вражеските” радиостанции. И ако в наши дни мнозина се борят да се противопоставят на глобализацията и да се съсредоточат на типично българските традиции и празници, то

тогава те са се борили с изолацията

и са мечтали да са част от останалия свят. Понякога тази им борба ги е довеждала до публично обръсване на косата, ТВУ (Трудово-възпитателно училище) или дори до затвора. Всичко това прави нашето несъстояло се българско хипи движение още по-романтично и героично.

Джулай морнинг
Посрещане на Джулай морнинг на Камен бряг.

И в това трудно време за младите хора с по-различни възгледи, които искат да живеят, да усетят свободата и да слушат на воля рокендрол, се зародил Джулаят. Има спорове по въпроса къде и точно е възникнал и на кого му е хрумнала тази идея.

Смята се, че е било някъде през 80-те, когато няколко човека се събират, за да посрещнат заедно изгрева в нощта на 30 юни срещу 1 юли на морския бряг във Варна. Едни твърдят, че е било през 1980 г. по идея на Виолин Станкович (основател на група Луцифер). Други – че се случило през 1986 г. от емблематичния хипар Тяната. Трети настояват, че са чували за него и много по-рано.

Неяснотите и различните версии относно възникването му

още повече го правят част от съвременния градски фолклор на режима, когато всичко подобно е трябвало да бъде много тайно. Фокусът, обаче, не е върху точното време, място и хора, а върху това, което символизира.

Възникването му е форма на мирен протест срещу режима и надеждата за ново начало, идващо с новото утро и изгрева. Също така е символ на пречистването пред слънцето и не на последно място желанието на хората да бъдат част от нещо – преживяване, течение, идея. Затова и Джулай морнинг е смятан за, макар и позакъснелия, български принос към хипи движението.

хипита
Мотото на хипитата „Правете любов, а не война”

Днес няма режим, който да ни пречи да бъдем свободни. Въпреки това групите от млади хора всяка година нарастват, местата, на които се събират, се увеличават и

днес Джулай морнинг се празнува повсеместно

– в редица морски градове (най-емблематични са Камен бряг и Варвара), в планината, в градове като Русе, като Перник, Тутракан…

Тези хора могат да бъдат определени като нео-хипита. Но ако не държим на определенията, можем просто да отбележим някои черти, които те, чакащите изгрева на Джулая, притежават. Те невинаги са облечени в типичния хипи стил, понякога нямат дори дълга коса. Някои са вегетарианци или вегани, някои са дъновисти или йоги. Не всички пушат марихуана и вземат наркотици – дори повечето не го правят, голяма част от тях пият бира. Някои са пънкове, други са планинари, художници, продавачи в магазини…

хипи
Т. нар. нео-хипита

Това, което ги свързва е, че имат някаква тяхна си идеология, която не е подчинена на нормата и те стоят зад нея. Вярват, че животът и работата трябва да носят удоволствие, а не пари. Уважават се един друг, уважават различните и природата. Пацифисти са. Джулай морнинг има различно значение за всеки един от тях –

посрещането на утрото, пречистването, спомена за миналото

– добро или лошо. Място, където да срещнеш стари познати и да се запознаеш с нови интересни хора, да послушаш музика от кухарка и тарамбука край огъня. Е, разбира се, има и такива, които са там само заради купона и алкохола. Но все пак Джулая символизира свобода. За него няма ВИП покани и дрескод, така че всеки може да отиде.


Вижте още: А ти хипи ли си?


Едно е сигурно – Джулаят, хипитата, морските градове и целият свят са се променили. Но изгревът си е все същият. Джулай морнинг е една чудесна причина да отидете до морския бряг и да го посрещнете. Макар че сте го виждали милион пъти по картички и картини, уверявам ви – на живо е по-красив! Споделен – още повече…

Ако все пак не успеете или не ви достигне ентусиазъм – може да навиете будилника си между 5:30 и 6:00 (в зависимост от населеното място) и да го посрещнете от балкона. Може новото утро да не промени живота ви, но със сигурност ще промени деня ви.

Отговор