В изкуството най-простите техники обикновено водят до създаването на най-красивите произведения. Типичен пример за това е хикару дороданго – традиционно японско изкуство, при което топки лепкава кал биват превръщани в перфектни блестящи сфери.
Хикару дороданго (от японски – “лъскав дебеланко”) е занимание особено популярно сред японските деца. Произходът му не е ясен, но в последните години то се радва на растящ интерес по света. Идеята е, че от нещо на пръв поглед толкова обикновено и непотребно като мръсната кал, може да се създаде съвършен предмет.
В края на 90-те проф. Фумио Кайо от Университета в Киото измисля
проста техника за създаването на хикару дороданго
и с помощта на японските медии вдъхва нов живот в това забравено древно изкуство.
Популярността му днес надхвърля границите на Япония. Пример за това е американецът Брус Гарднър от Албакърки, Ню Мексико, който е един от най-известните майстори на лъскави топки от кал в света.
Гарднър се вдъхновява за хобито си след като прочита статията Shiny Balls of Mud: William Gibson Looks at Japanese Pursuits of Perfection в сп. TATE.
“Първоначално беше ужасно трудно. Трябваха ми около тридесет опита преди да направя първата си лъскава топка от кал, въпреки че имах подръка инструкциите на проф. Кайо”, разказва Гарднър.
[Прочетете още: Балансиращият с камъни]
Направата на едно хикару дороданго отнема няколко часа, като в това време към сферата се добавят нови и нови пластове кал с все по-фини частици. В зависимост от желания ефект, сферата може да бъде боядисана, а повърхността ú да бъде полирана с парче плат така, че да наподобява билярдна топка. Тези глинени топки са особено чупливи и изискват особено внимание при транспортирането и излагането им.
Да полираш лайно от лъв и щраус
В епизод 113 на популярната телевизионна поредица MythBusters водещите Адам Савидж и Джейми Хайнман разследват доколко верни са някои популярни идиоми в английския език. Те използват техниката хикару дороданго, за да създадат топки от изпражнения на щраус и лъв, като по този начин опровергават популярната фраза “You can’t polish a turd” (“не можеш да полираш лайно”, в смисъл, че има неща, които не могат да бъдат направени по-добри въпреки усилията).
Използвайки уред, наречен глосметър, двамата водещи измерват повърхността на създадените от тях сфери от животински изпражнение и установяват, че те надвишават 70 единици и могат да бъдат смятани за силно лъскави.
Повече за този експеримент може да разберете от видеото по-долу.