Напоследък все по-голяма популярност придобива Фейсбук групата Имот под наем БЕЗ наем, чийто създател е Ирена Ненчева. Целта на инициативата е да свързва хора, които желаят къщата им да бъде оживена и поддържана, с хора, които имат нужда от дом, макар и временен. Дори и подобна идея да звучи налудничаво за мнозина, се оказва че в момента “лудите” в групата вече са над 20 хил. души.
Колкото и изненадващо да звучи, групата не е следствие от дълго обмислян проект за подпомагане на селските райони, а едно
съвсем спонтанно решение
на жена, желаеща да си закупи къщи в околностите на Бургас. Преди да създаде тази общност Ирена често си е мечтаела да направи нещо добро за хората; да допринесе за всеобщото благо по свой собствен начин.
И ето че един ден, в който обикаляла селата около Бургас, за да си търси дом, съдбата ú предоставила тази възможност. Разглеждайки запустелите къщи, занемарени и безстопанствени, Ирена решила да се свърже със собственика на една от тях и да го помоли да ú я отстъпи за ползване. В замяна щяла да му предложи грижа да собствеността му. Приятелката, която била с нея, не приела идеята на сериозно. Просто защото никой не би допуснал непознат в дома си.
Недоверчивостта ни е “превзела” до такава степен, че го възприемаме като нещо съвсем нормално. Именно това подтикнало Ирена още същата вечер да създаде
групата Имот под наем БЕЗ наем
в социалната мрежа. Когато го направила, тя дори и не си помислила, че тази нейна инициатива може да обхване толкова много хора за толкова кратко време.
От момента на съществуването си групата е помогнала на десетки да намерят своя мечтан временен дом. Към ден днешен, освен нея, вече съществува и сайт – beznaem.com – който дава възможност на всички желаещи да се включат в инициативата. Разбира се, търсенето е повече от предлагането. Но и отдаване не липсва! А обявите са разнообразни – някои предлагат дом срещу стопанисване, докато други предлагат съвместно съжителство срещу грижа.
Нуждаещите се от имоти са различни хора – на различни възрасти, с разнообразни интереси. Всеки има своите причини да иска да живее по този начин. В сайта има обяви както на възрастни хора, така и на по-млади, които обаче нямат достатъчно доходи, за да заплащат жилище под наем.
Тук можете да попаднете на цели семейства, които желаят да поддържат своя градинка в близост до големия град и да се хранят с екологична храна. Както и на хора, които са решили да преминат през едно безплатно “обучение” на село, преди да си закупят своя собствен дом.
Вижте още… Истории от село
В сайта могат се видят обявите и на двете страни – и на търсещите, и на предлагащите. Тук те имат възможност да контактуват помежду си. Когато една от страните прояви интерес към някоя от обявите, свързва се с другата посредством координатите, които са оставени.
Ако след среща хората си допаднат, се сключва договор, който по нищо не се различава от този за наем. Наемът, разбира се, е символичен. А срокът за всеки един договор е индивидуален. Той може да бъде сключен за 2, за 5 или дори за 10 години. Всичко зависи от уговорката между двете страни.
А на страницата на групата все по-често се публикува информация за попадения и сключени договори. Както и благодарствени думи на хора, които са намерили това, което са търсели.
Инициативата се разраства
Достига до все повече хора. И в момента вече над 30 души са отдали домовете си за временно ползване. Една от тях е Веселка. Ето какво споделя тя в сайта на Имот под наем БЕЗ наем:
“Благодаря много на групата, на всичките ú участници – нека който търси да намери каквото му е необходимо – и винаги да можем да намерим Човека, онзи, който не само иска, но и дава. Силно се надявам, че и аз успях да открия човека, който ще се грижи за моите две космати другарчета, получавайки като бонус и къщичката ми в Плевен – БЕЗ наем, разбира се.”
Тези нейни думи несъмнено опровергават
скептицизма на мнозина
които мислят, че идеята на Ирена не би могла да сработи.
След като Веселка и съпругът ú получили зелена карта за САЩ, били поставени пред дилема. Не какво да направят с наследствената къща на Веселка, а как да осигурят подобаващи грижи на своите домашни любимци – кучетата Маша и Мохо. Тъй като на този етап нямали възможност да ги вземат със себе си, те прибегнали до нестандартното решение да предложат дома си в Имот под наем БЕЗ наем и като бонус – двете си четирикраки другарчета.
Или по-скоро обратното – двама космати симпатяги, вървящи в комплект с къщата в центъра на града. Така попаднали на Цветослав, който пък се прибрал в родния си град след 15 годни живот извън страната. Още от първите разменени думи Веселка харесала Цецо. А по-важното е, че Маша и Мохо веднага си допаднали със своя бъдещ стопанин.
“Инициативата Имот под наем БЕЗ наем е чудесна – не само за оживяване на запустелите села, а и в случаи като моя, когато имотът е в областен град като Плевен. Много хора, които ще отсъстват за дълго време, търсят решение за домашните си любимци и това е вариант да намерят добър човек, който да се грижи за тях“, казва Веселка пред zetramedia.com.
Имот под наем БЕЗ наем променя животите
на мнозина. На някои дарява дом, на други – спокойствие и радост от факта, че вече има кой да се грижи за безстопанствения им имот. И макар че в началото зад инициативата е стояла само Ирена, идеята толкова бързо се е възпламенила и е запалила огъня у други нейни съмишленици. А в момента има много хора, които искат да бъдат полезни и да помагат.
В резултат на това всички, които правят нещо за групата или за сайта, го правят напълно доброволно. Администраторите отделят от личното си време, за да поддържат групата в социалната мрежа. Както сайтът, така и логото са направени доброволно. Всичко тук функционира безплатно, на базата на взаимната помощ.
А самата Ирена неведнъж е споделяла, че ляга и се буди с групата. Защото в Имот под наем БЕЗ наем вижда една своя осъществена мечта – да помогне по някакъв начин на хората. А с това тя помага и за заселването на българските села. Както самата тя казва в едно от своите интервюта:
“Стана ми тъжно колко къщи стоят празни, буренясват, разпадат се, а ние плащаме наем в близкия град на 25 км. и ядем пластмасови домати пред телевизора.”
Да седим и да чакаме държавата да се погрижи за нас, е безсмислено. Но ако поискаме, можем и сами да си помогнем. А тази инициатива е чудесен пример за това.