Британският екопионер и природозащитник Ричард “Риши” Соуа е създател на може би най-странния плаващ остров, който ще видите някога. Той се състои от 100 хил. празни пластмасови бутилки и е наречен Спайръл Айлънд II.
Това е вторият плаващ остров, който британецът построява. Първото творение на Соуа е създадено през 1998 г. край бреговете на Пуерто Авентурас, Мексико. То всъщност е направено от 250 хил. бутилки. За съжаление островът на Соуа е разрушен от урагана Емили и по-голяма част от него е изхвърлена на брега.
Но Соуа не се отказва лесно. О, не! Този път той решава да построи нов, по-малък остров, на по-сигурно място. Така именно се ражда Спайръл Айлънд II. Той е създаден с помощта на доброволци в лагуна в околностите на Канкун, Мексико. Добре подбрана дестинация, нали?
Както ще се убедите и от снимките,
Спайръл Айлънд II е изумително място
На този компактен екологичен къс “земя” има малка къща, два плажа, две езера – едно от които с формата на сърце! И това не е всичко! Британецът разполага дори и със собствен водопад, захранван със слънчева енергия.
Въпреки всичко, което е създал до момента, Ричард Соуа казва, че островът е далеч от това да бъде завършен и е по-скоро в процес на развитие. Той е доста по-малък от предшественика си и има диаметър от едва 20 метра. Но с течение на времето ще бъде надграждан, категоричен е Соуа.
Но как точно е построен островът Спайръл Айлънд II?
Празните бутилки са поставени в мрежести торби за плодове, които от своя страна са закачени върху бамбукова рамка. Върху нея пък е насипана пръст. Както се казва – гениалните идеи често са съвсем простички.
Соуа също така е засадил различни растения на своя екологичен остров. Тяхната роля не е само да красят мястото, но и да го правят по-стабилно. Корените на растенията играят ролята на арматура, която скрепява отделните градивни блокове.
Без съмнение Спайръл Айлънд II е един от най-впечатляващите екопроекти, създавани някога и съвсем очаквано предизвиква противоречиви настроения.
Някои приветстват идеята празните бутилки да бъдат оползотворени по такъв начин. И я намират за гениална. Други смятат, че британецът не е дообмислил проекта си. Ако островът бъде разрушен от ураган, части от него ще се разпръснат в Атлантическия океан и ще замърсят водите му.
Всъщност, ако това се случи, то замърсяването ще е нищожно. Поне ако го сравним с т. нар. North Atlantic garbage patch – огромен масив от пластмасови отпадъци, който се простира на стотици километри и плува свободно в Атлантическия океан.
Ричард Соуа е убеден, че Спайръл Айлънд II помага за опазването на околната среда, тъй като привлича вниманието на обществеността върху проблема с пластмасовите отпадъци. Според статистиката
всяка секунда само в Америка се произвеждат около 2 хил. пластмасови бутилки
Представете си само колко острови, подобни на този, могат да се направят само за месец?!
Повече за Спайръл Айлънд II може да разберете от видеото по-долу.