Чехът Йозеф Куделка е един от последните големи майстори на фотографията, в традициите на легендарния Анри Картие-Бресон. Куделка, който е известен с драматичните си фотографии на Пражката пролет през 1968 г., посещава многократно България през 90-те години на 20-и век. Но за това ще ви разкажем малко по-долу.
Кой е Йозеф Куделка
Роден е през 1938 г. в малкия град Босковице, тогавашна Чехословакия. Започва да снима семейството и близките си със средноформатна камера като ученик. През 1956-1961 г. учи в Техническия университет в Прага, където се дипломира като авиационен инженер. През 1961 г. Йозеф Куделка организира първата си изложба.
Тогава е далеч от мисълта да се занимава професионално с фотография. Скоро след това започва да работи за театрални списания и става един от щатните фотографи на Националния театър в Прага. Куделка зарязва окончателно авиационното инженерство през 1967 г. и се посвещава изцяло на фотографията. Както се оказва, изборът му е повече от добър.
Чехът работи върху фотографски проект за циганите в Румъния и се връща в Чехословакия два дни преди инвазията на СССР в Прага през август, 1968 г. чехът
документира агресията на войските от Варшавския договор
които нахлуват в чешката столица и смазват т. нар. Пражка пролет. Негативите на снимките, които фотографът заснема по улиците на размирния град, са изнесени нелегално от страната и попадат в легендарната фотоагенция Магнум.
Публикувани са анонимно в The Sunday Times Magazine и са подписани с инициалите P. P. (Prague Photographer – от англ. – пражки фотограф). На следващата година Йозеф Куделка е награден за невероятния си кураж със златен медал на името на Робърт Капа от Overseas Press Club – асоциация на чуждестранните фотокореспонденти в Америка.
Магнум се застъпва за Куделка пред британските власти и той получава тримесечна работна виза. Чешкият фотограф заминава за Англия през 1970 г. и прекарва в изгнание близо две десетилетия. Той
обикаля неуморно из Европа с камерата си
през цялото това време и бързо си спечелва множество почитатели, като сред тях е легендарният фотограф Анри Картие-Бресон.
През 70-те и 80-те Куделка продължава да работи благодарение на множество грантове и награди и успява да реализира важни фотографски проекти като Gypsies (1975) и Exiles (1988). От 1986 г. той експериментира с панорамна фотография и издава сборник със снимки озаглавен Chaos (1999). Чехът получава френско гражданство през 1987 г. , а през 1990 г. се завръща за пръв път в родната си Чехословакия.
Йозеф Куделка е лауреат на множество значими международни награди за фотография и негови снимки са излагани в Музея на модерното изкуство и Международния фотографски център в Ню Йорк, Градския музей на Амстердам и Пале де Токио в Париж. Днес легендарният фотограф живее във Франция и Прага и макар да наближава 80-те, продължава да обикаля Европа с камерата си.
Както се оказва, през 90-те години Куделка посещава три пъти България – през 1991-ва, 1995-а и 1997-ма година. Той пътува из страната, като се отбива в
София, Варна, Велико Търново и Несебър
където заснема поредица от експресивни черно-бели фотографии. Вижте част от тях, които Lifebites.bg подбра за вас в галерията по-долу.