От блокбъстъри до арт филми и независими продукции – Крисчън Бейл е Бог. Защо? Всеки, гледал го, знае. А и след малко ще има доводи за това твърдение. Но да започнем отначало.
1974 г. е нещо като 1984-та на Джордж Оруел, но в малко по-друг аспект. Една изключително благодатна година откъм бебета – бъдещи звезди:
- Леонардо ди Каприо
- Кейт Мос
- Джеймс Блънт
- Ева Мендес
- Пенелопе Круз
- Хоакин Финикс
Но нас ни интересува конкретно датата 30 януари – един вероятно студен зимен ден. Необикновен за филмовата индустрия. Но тя все още не предполага това. Тогава.
Той е Крисчън Бейл
Британец (роден в Уелс), който понастоящем живее в САЩ. Дели обичта на родителите си с три сестри. Като дете живее в Англия и за известно време в Португалия. Често се мести, заедно със семейството си от държава в държава, от град в град… И макар да звучи непостоянно и досадно, той осъзнава, че това силно повлиява избора му на кариера.
Освен явната слабост към киното, Крисчън е отличен ездач и обожава животните. Двете му кучета и трите котки са все животинки, спасени от улицата.
Освен с отдаденост към животните, особено към застрашените видове, той е известен и като активист на Green Peace и различни организации за спасяване на деца. И казвайки деца, Крисчън е запален по видео игрите, а най-любима му е… Супер Марио. За всички времена. Тук се питам дали я играе с двете си отрочета или пък с любимата жена Сандра Блажич (усетихте сръбския произход), с която са заедно вече
близо две десетилетия
Но да се отправим към ролите и превъплъщенията. Нали това ни интересува? Наричат Крисчън “актьор с чудовищен заряд”. Такъв е. Когато играе, изпада “в състояние на буден сън” – по негови думи. Вманиачава се по ролята, за която се готви – отново собствени думи. Понякога, когато дава интервю, не гледа интервюиращия изобщо. Потънал е в свой свят…
И още един британски талант – приказният герой на Холивуд Орландо Блум
Свят, в който минава шеметно през роли на механик, американски психар, боец, Батман… И като споменахме Батман, Крисчън е единственият не-американски актьор, който влиза под костюма на човека-прилеп. И! Той е най-младият актьор в ролята на Батман.
Актьор, какъвто светът не познава
Крисчън Бейл е от различната порода актьори – възхитителните. Това включва поразителен интелект (чете много запалено) и многопластовост, която в този плосък свят изпъква като необлагородено възвишение.
Хамелеон. Фантастики, уестърни, психо-трилъри, дистопии, мюзикъли, трилъри-мистерия, военни филми, биографии… И още нещо интересно. Ако в момента играе ролята на американец, той ще говори с американски акцент в интервютата, свързани с филма. Прави това, за да не обърква публиката.
По отношение на ролите, Бейл има някои допирни точки с Леонардо ди Каприо и разминавания както с него, така и с други колеги. Така например, Лео е „гласен” за ролята на Патрик Бейтман (в Американски психар), но в крайна сметка знаем кой я получава – Крисчън.
Има и друга още по-интересна случка
Крисчън Бейл е един от актьорите, кандидатствали за ролята на Джак Доусън в Титаник и макар почти да получил ролята, нещо му подсказало, че няма да е честно двама британци да са в главната роля (Кейт Уинслет също е британка). Някой би казал, че това никак не звучи като сериозен довод…
И още един филм, който можеше да бъде различен: Джеймс Бонд: Казино Роял. Крисчън е бил един от евентуалните “играчи” за тази свещена роля, но в крайна сметка Даниел Крейг остава окончателният човек във филма.
Освен тези възпаметни роли, Крисчън Бейл се е превъплъщавал още в двата най-важни образа в Библията – Моисей и Исус (в Изход: Богове и Царе и в Мария, майка на Исус). Малка вметка: Крисчън е и Томас в Покахонтас. Озвучава го. Още едно амплоа.
81 – 83,5 – 84 – 55 – 100 – 86 – 61 – 86 – 66 – 90 – 103
А това не е безразборна математика. Това са килограмите на мистър Бейл в различни етапи от живота му и през различните роли, които е нахлузвал. При ръст 183 см можете да си представите колко немощен, почти анорексичен е бил в най-слабите си моменти и колко мускули и маса е трупана под кожата му, когато играе здравеняк.
Здравенякът:
Всъщност, едва ли се е родил човек, който би оспорил таланта на господин „мускули, маса, силикон, силикон”, както пее Стефан Вълдобрев… Поне Крисчън е точно такъв, когато се готви за екранизацията на Американски психар (психо-трилър, адаптиран по романа на Брет Истън Елис).
Фитнес отдаденост, докато всеки мускул не стане релеф, безкрайно печене в солариуми, до хрупкавост… При излизането си филмът получава какви ли не епитети от рода на ”най-гнусния филм”… Крисчън обаче е противно добър, достатъчно мазен, самовлюбен и безмилостен като шикозния убиец, който веднъж гледан, няма как да бъде забравен. Та нали това е целта!
Анорексикът:
Във филм, посветен на него, по отношение на странните му навици да влиза под кожата на героя си до буквално краен предел, негови колеги от екипите, в които е работил казват:
- “Не съм вярвал, че актьор би стигнал до такива жертви в името на киното.”
- “Знаех, че това е филм на Крисчън Бейл, чаках го 20 минути да дойде на филмовата площадка и осъзнах, че той е слабият човек, който беше там през цялото време.”
- “Питаше ни какъв е вкусът на храната. Болен тип.”
Горните цитати са във връзка с прословутото му отслабване за филма Механикът. Там Крисчън пада от 100 до 55 кг и едва ходи от немощ и слабост. За да постигне този ефект, Крис не яде със седмици. Важно е тук да не изразяваме възмущение към брутализма на филмовата индустрия и порочните ѝ канони, защото никой режисьор не е карал Крисчън Бейл да прави това. Дори е имало предложения търсеният ефект да бъде постигнат с грим и костюми.
“Не мога да вляза в роля, ако не изглеждам по определен начин”
– казва той.
Дотолкова обсебен от ролята и отслабването като част от подготовката за ролята, той дори не е бил наблюдаван от лекар. Бил е акробат по бръснача на здравето и надвесен над смъртта. Имало е такъв вариант. “Правя го в името на това да разкажа една наистина велика история.” И в крайна сметка нарича този филм: “Ленатата, която аз бих искал да гледам като зрител”.
А Крисчън Бейл определено има и други такива ленти. Неслучайно получава
Оскар и Златен глобус за най-добра поддържаща роля
за участието си в Боецът.
В интервю за вестник The New York Times задават на Крисчън следния въпрос:
– Лесно ли излизаш от образ?
– Някои образи остават по-дълго от други… – отговаря той.
А ние бихме допълнили, че някои актьори остават по-дълго от други. Заслужено. Един от съвременниците ни, с които определено е радващо, че делим епоха. Затваряме вратата в очакване на нов филм и ново изумяване. Защото това е Крисчън. При него нищо не е еднообразно.