Първата главна роля на Одри Хепбърн ѝ носи Оскар, вероятно знаете това. Все пак, си остава единствената ѝ статуетка от Филмовата академия на САЩ. Но знаете ли кой е филмът и какво играе актрисата в него?
Заглавието е Римска ваканция, а Одри е принцеса, която решава за един ден в Рим да се преструва на обикновен човек. Странно, но животът на Хепбърн до онзи момент би могъл да се опише тъкмо така.
Тя е със синя кръв – майка ѝ е холандска херцогиня, чието родословно дърво е свързано с френски и английски крале. Включително и английския Едуард III. |
Но макар и потомка на аристократи,
Одри Хепбърн има труден път до успеха
Детството ѝ е белязано не само от развода на нейните родители. Макар че точно него бъдещата актриса описва като най-травмиращото преживяване в живота ѝ. Нищо, че е преживяла и ужасите на Втората световна война!
Баща ѝ ги напуска, когато тя е едва на 6. Следва отлъчване и от майка ѝ, която изпраща Одри в интернат в Англия. Там дъщеря ѝ – иначе принцеса, прекарва празниците с миньорско семейство, за да усъвършенства английския си.
Когато избухва войната, майка и дъщеря се събират отново в Холандия. Но при окупацията на страната, имуществото им е конфискувано от нацистите.
А Одри отново е под прикритие
Трябва да крие добрия си английски, за да не я нарочат за шпионин. Не че не разнася кодирани съобщения и антифашистки брошури. Дори танцува в тайни представления, изнасяни в бункери и подземия, които набират средства за Съпротивата.
Балетът се оказва не просто бунтовническо начинание, а и неин талант.
Не успява да стане примабалерина обаче заради високия си ръст. Нямало толкова високи балетисти, които да надминават нейните 169 см, за да ѝ партнират. За сметка на това моделството я очаква с отворени обятия. |
Войната вече е минала. Одри Хепбърн е на едва 22 г. Здравето ѝ е завинаги увредено от недохранването по време на окупацията. Астма, анемия, жълтеница мъчат
моделката със синя кръв
която тъкмо е пристигнала в Лондон. Там, на една фотосесия, е забелязана от филмов продуцент и започват поканите за филми.
Ролите са малки. И Одри за пореден път ще вземе нещата в свои ръце. Стяга багажа за Щатите. Там стигаме и до Римска ваканция.
На снимките среща един от най-добрите си приятели – актьора Грегъри Пек, с когото си партнира. След точно 40 г. той през сълзи ще рецитира на погребението ѝ нейната любима поема – Безкрайна любов. Но преди това Одри ще мине през снимки с Хъмфри Богарт, кратко увлечение с колегата им Уилям Холдън,
сватба с друг актьор – Мел Ферер,
втори брак с италианския психолог Андреа Доти…
Срещата с първия ѝ съпруг е на театрална сцена в постановката Один. За нея актрисата печели и наградата Тони. С италианеца Доти се запознава на круиз до гръцките острови. |
Бракът с Ферер трае 15 г. и от него има един син. 10 г. по-късно ражда втория си син от втория си мъж. Доти не бил особено верен съпруг, но Одри Хепбърн търпяла заради децата. Заради тях си взима и 7-годишен творчески отпуск. Осмелява се да се разведе едва когато синовете ѝ са поотраснали.
Става посланик на УНИЦЕФ
И преди е била отдадена на каузи на организацията. А далеч преди Холивуд, по време на окупацията в Холандия, е снабдявала с дрехи и обувки нуждаещите се. Но сега, когато е с повече възможности, доброто ѝ сърце не знае граници.
Купува камили, за да достави лекарства насред пустините в Африка и Азия. Обикаля Етиопия, Еквадор и Бангладеш, за да запознае света с проблемите на Третия свят. Дори вече болна от рак, продължава да пътува на хуманитарни мисии в Сомалия и Кения.
Последната ѝ роля, отново по многозначителен начин е обвързана с живота ѝ. Във филма Винаги на Спилбърг Одри Хепбърн се появява за кратко като ангел. Вижте някои от най-запомнящите се думи на този ангел, който днес щеше да навърши 88 г., от времето, когато прикритието му на земята не е било изтекло:
“Успехът е когато посрещаш даден рожден ден и откриеш, че си останал съвсем същия.”
“Реших още много млада, че ще приема живота безрезервно. Никога не съм очаквала, че той ще направи нещо специално за мен. А изглежда постигнах много повече, отколкото някога съм се надявала. Повечето от времето той се случваше без дори да съм го искала.”
“Не ми е нужна спалня, за да докажа своята женственост. Мога да бъда също толкова сексапилна, берейки ябълки от дърво или стоейки под дъжда.”
“все още чета приказки. Харесват ми повече от всички останали четива.”