Само на 50 км от град София се намира местността Шаварите. Едно от многобройните китни места в страната ни, за което за съжаление държавата не полага нужните (да не кажем никакви) грижи. Но точно когато си мислим, че всичко е обречено на разпад и тотално заличаване, се появява той. Патрик Смитьойс. Един холандец, който за разлика от хиляди българи е готов на всичко, за да спаси българската природа. И най-вече местността Шаварите.
Той и колегите му връщат, поне доколкото това е по силите им, някогашния блясък и страхотно биоразнообразие по ширините на това изумително парче българска земя. Но проблеми не липсват. Както и пречки за цялостната реализация на страхотния проект, разработен от няколко чужденци, за да бъде спасена нашата природа.
Шаварите
Преди да ви разкажем какво и как точно се случва на това пленително място, нека първо ви опишем какво представлява то. И защо стопанисването и поддръжката му са толкова важни за страната ни.
Местността Шаварите се намира на мястото, където река Искър се влива в язовир Искър. Теренът ѝ е от около 600 декара. Преди 50-ина години това е била една от последните влажни зони в Северозападна България. Оцеляването, облагородяването и поддръжката на Шаварите е изключително важно. Както за самата природа и цялата екосистема там, така и за намиращия се на това място язовир Искър. Чиито води осигуряват по-голямата част от питейните нужди на хората в София и околността.
Патрик Смитьойс е холандският инвеститор, подел инициативата за възстановяването на Шаварите. Той е женен за българка и има две дъщерички с българско гражданство. Семейството от дълги години живее в нашата страна. Смитьойс не само
научава перфектно родния ни език
но и казва, че заобичал България толкова много, че я приел за своя втора родина. И го боли. За постоянното унищожаване на нашата прекрасна природа, за негативните събития, случващи се ежедневно у нас, за безхаберието на хората към собствения им дом, за липсата на иновации и българско производство, за трайно заминаващите по света български емигранти…
Когато един ден попада край устието на Искър, близо до град Самоков – в местността Шаварите, холандецът буквално е потресен. От това, че подобно райско място, същински оазис, с най-забележителната екосистема в околностите на столицата, може да е оставено от държавата и хората на произвола на съдбата. Да се руши, замърсява и чезне с всеки изминал ден все повече и повече.
Накратко предисторията е, че някъде през 90-те години, китното местенце
е приватизирано за шепа жълти стотинки
от български бизнесмени. Препродадено е през 2006 г. с няколко хиляди процента печалба на група холандски инвеститори. Купувачите обаче идея си нямат какво са купили, твърди Патрик Смитьойс. В началото сънародниците му предвиждат да направят огромна ваканционна база и да застроят Шаварите. Да превърнат изключителната българска природа в място за бизнес и печелене на пари. Слава богу, пъкленият план така и не се осъществява.
Няколко години по-късно двама от холандските инвеститори се отказват от проекта. И тук идва щастливата развръзка за нас и страната ни. На тяхно място в дружеството влиза Патрик Смитьойс. Той успява да убеди останалите си колеги, че бизнес интересите трябва да останат на заден план и че най-важното нещо е да се спаси и възстанови уникалната природа на Шаварите. Създаден е грандиозен проект, част от който вече е изпълнен, но има и още много какво да се направи.
А това няма как да стане без подкрепата на държавата и държавните институции. Те обаче не само не проявяват никакъв интерес, но и често
саботират прекрасните планове и намерения на холандците
Смитьойс и колегите му решават, че подобна красота и такова разнообразие от растения, птици и други животни, не е честно да останат скрити от очите на българските любители на природата. Те решават да изградят голям детски лагер в периферията на блатото. Идеята е малчуганите да могат свободно да се разхождат из великолепния парк и да научават нови и интересни факти за местната флора и фауна.
Лагерите в Шаварите кемп вече са факт. Деца и възрастни могат да се насладят на необятната природа на природния резерват и да изживеят едни от най-незабравимите си мигове там. Къмпингът предлага и различни
приключенски програми, игри и творчески ателиета
съобразени с възрастта и интересите на децата и техните родители.
За да се подобрят още повече нещата обаче са нужни още много усилия, средства и драстични промени. Най-вече е необходимо да се отстранят редица проблеми, които пречат за правилното функциониране на уникалната екосистема в Шаварите. Както и за запазването на водите, природата и животните там.
Така например учудващо е как преди години се издава заповед за построяването на сметище само на няколко километра от бреговете на язовир Искър. И не само, че има сметище, но и през територията му минават множество малки рекички, които се вливат директно в мястото, от което ние пием вода всеки ден.
Но примерите са много. Не само за това място, а и по принцип. Крайно време е институциите и хората, поставени на ръководни постове, да се вземат в ръце и да започнат да си вършат съвестно и отговорно работата.
Нищо повече не искаме от тях
Само нормални условия за живот, малко грижа за природата и малко повече мисъл. Това е!
Повече информация можете да откриете на Фейсбук страницата на Шаварите. А за да научите историята на Патрик Смитьойс и подробности за неговия грандиозен проект да възстанови красотата и ресурсите на Шаварите, вижте видеото по-долу. Както и цялата поредица от негови филми My new homeland в You Tube. Там ще можете да проследите и основните проблеми и препятствия, пред които се изправя всекидневно холандецът.