Сърцето. Един от най-важните органи в тялото ни, за който обаче сякаш се грижим най-малко. Или поне не се замисляме, докато не възникне проблем. Постоянно затрудняваме работата му – със стрес, безпокойства, нездравословно хранене. В резултат, повишават се нивата на холестерола и знаете – сърцето не работи оптимално.
Разбира се, всички искаме да живеем по-дълго, с по-добро качество и по възможност да не ни се случват неприятности от рода на сърдечния инфаркт например. Ето защо решихме да споделим с вас 15-те храни, които според Bright Side
намаляват риска от сърдечен инфаркт и
подобряват работата на сърцето
Със сигурност познавате добре част от тях в това им качество, а други може направо да ви изненадат.
РИБА |
Сьомга, скумрия, херинга, треска… Всички те намаляват риска от аритмия и атеросклероза, а комбинацията от различни вещества в рибата подпомагат доброто усвояване на калция в организма за здрави кости. С рибното меню освен това може да си осигурим много витамини (А, D, E, B1, B2, B12, PP) и минерали (цинк, селен, желязо), както и безценните омега-3 и омега-6 мастни киселини.
Изобщо, рибата върши много добрини за нас, особено ако е по-мазна. Затова е добре да присъства на масата ни поне 2-3 пъти седмично.
ОВЕС |
Човечеството познава овеса като храна от 7-о хилядолетие пр.Хр. Точно това е и първата житна култура, която хората се научили да култивират. Знае се, че е присъствал в менюто на древните китайци, а древните гърци “изобретили” кашата.
Овесът е богат на фибри, които помагат в борбата с “лошия” холестерол и подобряват храносмилането. А най-здравословен е необработеният овес, разбира се.
ГОРСКИ ПЛОДОВЕ |
Понижават кръвното налягане и разширяват кръвоносните съдове. Съдържат фибри, фолат (или витамин В9), калий, антиоксиданти. Богати са и на витамин С – повече, отколкото има в портокалите. Освен това имат малко калории и ниско съдържание на захари. Съдържат още витамин Е и способстват за по-добро зрение.
Индианците например използват различни видове горски плодове за лечение на всякакви проблеми, като дихателни заболявания с тежка кашлица например.
ЧЕРЕН ШОКОЛАД (поне 60-70% съдържание на какао) |
Сладко-горчивото изкушение помага за нормализиране на кръвното налягане, има противовъзпалителен ефект и способства за правилното кръвосъсирване. И освен това, увеличава производството на хормона на щастието – серотонин, с което намалява стреса и успокоява нервната система.
Още нещо важно – какаото (основният компонент на черния шоколад) се бори и срещу намаляване на паметта. Подобрява състоянието на кожата и я предпазва от ултравиолетовите лъчи.
Вижте още за историята на шоколада
ЯДКИ |
Съдържат протеинови фибри, които са изключително полезни за сърцето. Имат и витамин Е в състава си, който способства за намаляването на нивата на “лошия” холестерол. Знае се, че древните гърци вярвали в лечебните свойства на ядките. Лешниците например според тях лекували кашлица и оплешивяване.
Бадемите пък са толкова богати на витамин Е, че могат да бъдат съхранявани в хладилник цели 2 години. Кестените от своя страна (въпреки че те всъщност са плод, а не ядка – бел. авт.) съдържат много витамин С – около 20% от собственото им тегло.
ЗЕХТИН |
Най-полезен е т.нар. зехтин Extra virgin. Или този, който се получава след първото студено пресоване на маслините. В него са съхранени всички полезни свойства и има до около 1% киселинност. Консумацията на само няколко лъжици такъв зехтин дневно понижава “лошия” холестерол и кръвната захар в организма.
Зехтинът е богат на олеинова киселина, която способства понижаването на кръвното налягане. Вярва се също така, че има успешно действие в борбата с различни видове ракови заболявания – на гърдата, простатата, храносмилателния тракт.
ЧЕРВЕНО ВИНО |
Неслучайно някои го наричат “напитката на боговете”. Червеното вино намалява отлаганията в кръвоносните съдове, способства за детоксикация на организма и намаляване на телесното тегло.
Смята се, че намалява риска от деменция и рак на простатата. Учените са установили освен това, че много от веществата, които се съдържат в червеното вино, могат да удължат живота с до 60%. Важно е обаче да не се забравя, че трябва да се консумира умерено – без да се прекалява.
ЗЕЛЕН ЧАЙ |
Много може да се пише за чая изобщо – една от най-полезните напитки и втората най-консумирана в световен мащаб след водата.
Биоактивните вещества, които се съдържат в чая, са доказано полезни за доброто здраве. Антиоксидантите имат силни свойства за унищожаване на вредните радикали в организма. С помощта на зеления чай мозъкът функционира по-добре. Освен това засилва работата на метаболизма в посока изгаряне на мазнини и така подпомага отслабването. Тази напитка може да намали риска от развиването на различни видове рак. Понижава и вероятността от развиване на болестите на Алцхаймер и Паркинсон. Само една чаша на ден спира формирането на нови холестеролни плаки.
БРОКОЛИ И СПАНАК |
В тези продукти се съдържат множество витамини, минерали и антиоксиданти. Нормализират кръвното налягане, подобряват работата на сърцето. Освен това са богат източник на фибри.
Броколите имат множество медицински полезни действия. Имат доказани успехи в превенцията на някои видове рак, за подобряване работата на храносмилателния тракт, детоксикация на тялото, защита на кожата, подобряване на зрението, силно средство са и срещу алергични реакции. Оприличават ги още на витаминна инжекция – пълна с множество витамини и минерали.
Спанакът е богат на манган, калий, магнезий, желязо, калций, както и витамините А, С, В6 и други. Подобрява зрението, стабилизира кръвното налягане, тонизира мускулатурата.
АВОКАДО |
Този изключително хранителен плод понижава нивата на лошия холестерол. Богат е на полезни мазнини.
Съдържа дълъг списък от витамини, сред които С, В5, В6, Е, К и т.н. Заедно със съдържащите се в авокадото фибри, всички те вършат чудеса при намаляването на теглото, кръвната захар, както и за засилване на други процеси, способстващи по-доброто здравословно състояние.
НАР |
И този плод е изключително богат на антиоксиданти. Подпомага понижаването на кръвното налягане, нормализира кръвообращението и повишава хемоглобина.
Изненадващо или не, нарът има и определени антибактериални свойства, които помагат да се намали зъбната плака и оттам действа като превенция срещу заболявания на устната кухина.
КАНЕЛА |
Тази подправка има благоприятно действие срещу различни сърдечни заболявания и атеросклероза. Освен това подсилва метаболизма и подпомага всяка диета за намаляване на теглото.
Канелата е много наситена с антиоксиданти и печели съревнованието с други 26 богати на такива вещества подправки. Бие дори чесъна в това отношение. Има силно действие за намаляване на кръвната захар и оттам – в борбата с диабета.
ДИНЯ |
Този плод има особено важна роля за доброто състояние на съдовете. Стабилизира нивото на холестерола и съдържа антиоксиданти (разбира се). Хидратира организма, което е изключително важно за доброто функциониране на всички органи и системи.
Динята е много полезна и за кожата и косата. Препоръчително е да се пие сок от диня непосредствено преди тежки физически натоварвания. По този начин на следващия ден мускулната треска няма да е много силна.
ЧЕСЪН |
За чесъна не е нужно да се говори много – всички знаем колко полезни свойства има. И все пак, да повторим онези от тях, които имат най-голяма важност за здравето на сърцето.
Чесънът действа съдоразширяващо, понижава кръвното налягане, облекчава вазоконстрикцията (свиване и намаляване просвета на съдовете) и предпазва от формирането на атеросклерозни плаки. Освен това подобрява храносмилането, особено работата на червата. Богат е на селен, витамин С, кверцетин (биофлавоноидът с най-високо антиалергично действие). Изобщо, трябва да се яде чесън – много чесън!
ЯБЪЛКИ И КРУШИ |
Тези плодове са особено богати на фибри, които със сигурност могат само да са полезни за работата на сърцето. Нормализират циркулацията на кръвта и освен това са по-евтината и достъпна алтернатива на нара.
С помощта на ябълките ще имате здрави и бели зъби. Защото когато отхапвате и дъвчете ябълка, се произвежда слюнка, която намалява гнилостните процеси върху зъбите. И в допълнение – намалява нивата на бактериите в устата.
Крушите пък подсилват имунната система, действат превантивно срещу остеопороза, влияят добре върху работата на храносмилателната система и дават енергия на организма.