Едно от най-трудните неща днешно време е да правим разлика между това, което искаме и това, от което наистина се нуждаем. Вече сме във втората половина на годината и по този повод ви предлагаме списък с шест неща, които спокойно можете да спрете да купувате до края на годината. Ако успеете, накрая може би ще установите, че сте имали повече пари за това, от което реално имате нужда.
1. Маркови самобръсначки
Едно от малките удоволствия в живота е усещането от прясно избръсната кожа. И все пак замисляли ли сте се колко харчите на година за маркови самобръсначки за еднократно ползване? Дори да сте най-големите фенове на Gillette, с изненада ще установите, че почти всяка друга,
по-евтина алтернатива
е поне толкова добра. Сайтът Sharpologist, посветен на бръсненето, дава отлични оценки на почти всяка самобръсначка, произведена от конкуренцията на Gillette. Още по-добра инвестиция е старомодната самобръсначка със сменяеми ножчета. Цените на ръкохватката започват от около 10 лева за най-непретенциозните модели, а 5 бройки ножчета от популярната марка Astor Stainless струват стотинки.
2. Бутилирана вода
Бутилираната вода е мултимилионна индустрия навсякъде по света и България не прави изключение от това. Все повече изследвания обаче показват, че част от пластификаторите и химикалите, които се съдържат в пластмасовите бутилки, се отделят в течността, а оттам попадат в организма ни. Добра
алтернатива на бутилираната вода
са каните за вода със сменяеми филтри – те могат да се използват навсякъде, лесни са за експлоатация и не заемат излишно място. Цените им започват от около 25 лв., а филтрите за една година струват около 40 лв.
3. CD-та
Следващия път, когато харесате албум, който искате да слушате, не се изкушавайте да отворите портфейла си. Вместо това се абонирайте за сайта за онлайн стрийминг Spotify, който от година и половина е достъпен и в България, и слушайте цялата музика на света.
Платените абонаментни планове на Spotify включват екстри като едновременно използване на услугата на няколко различни устройства и даунлоуд на песните, така че да можете да ги слушате, когато не сте онлайн. Spotify е достъпен и безплатно, но ще трябва да изтърпите досадните реклами между някои от парчетата.
4. Дресинг за салати
Дресингите за салати, които се продават в супермаркетите изглеждат примамливо и в повечето случаи имат добър вкус. Но дори органичните от тях са бъкани с химикали, които никой не иска в тялото си. Предлагаме ви да проявите кулинарните си умения и да приготвите дресинга сами. Започнете с
класическия винегрет
За него са ви необходими 1 лъжица горчица, 3 с. л. зехтин, 1 с. л. винен или ябълков оцет, сол и черен пипер на вкус. Смесете съставките добре с пасатор и ви гарантираме, че вкусът на така приготвения винегрет ще ви накара да забравите завинаги фабрично приготвените дресинги.
5. Тото фишове
Тотото се радва на огромна популярност в България. Някои ентусиасти имат система от разработени комбинации от числа, с които играят в продължение на години. Простата истина обаче е, че тотото и всички производни игри със залагания са създадени с цел експлоатиране стремежа към бързо забогатяване, който дреме в повечето от нас.
Статистиката сочи, че хората с по-ниски доходи са по-изкушени от хазарта и това е най-тъжното. Така че следващия път просто се замислете кога за последен път ударихте шестица от тотото. Това ще ви спести както време от чакане на опашки, така и пари, които можете да похарчите по-разумно.
6. Почистващи препарати
Има една добре пазена тайна, която индустрията за почистващи препарати не би искала никога да узнаете. А тя е, че можете да почистите почти всичко с оцет, сода бикарбонат, лимон и обикновен сапун. И наистина – не се нуждаете от антибактериални препарати с висока доза на токсичност, освен ако не планирате да извършите трансплантация на сърце в кухнята.