Уча.се е един от най-посещаваните образователни сайтове в България. Той предлага забавни и интересни видео уроци, които помагат на учениците по-лесно да възприемат и запомнят материала от учебниците от 1-ви до 11-ти клас.
Автор на проекта е Дарин Маджаров. Роден е в Дряново, а своето средно образование завършва в Априлската гимназия в Габрово. Заминава за Германия, където учи и взима диплома с магистърска степен по Електроника и компютри. След това се отправя към Белгия, където трябвало да направи докторантура. Това обаче така и не става.
„В Белгия бях, а сестра ми беше 11 клас в България. Тя имаше от време на време някои въпроси, свързани с учебния материал. Чувахме се по скайп, аз й обяснявах, но се случваше понякога да ме пита за едно и също нещо по няколко пъти“ – разказва Дарин.
За да не се налага да повтаря едно и също нещо по няколко пъти
му хрумва идеята да записва нещата на видео, за да може сестра му да го гледа колкото пъти й е необходимо.
„И така направих няколко видеа за нея, които тя показа и на нейни съученици. Първите клипчета бяха много грозни. Рисувах на Paint, пък аз не мога и да рисувам…“ – смее се Дарин.
Но учениците много харесали начина му на поднасяне и обясняване на учебния материал. Те дори се забавлявали докато учели (основно заради неговите рисунки) и започнали да изкарват много добри оценки. Показали видео уроците и на своите учители.
Оказало се, че по този начин децата много бързо и лесно възприемали нещата и
го заставили да продължава да им изпраща своите уроци
„Първите бяха по химия. Но те ме накараха да направя и по математика, и по биология, и по другите предмети“ – спомня си създателят на Уча.се.
Така Дарин осъзнал, че явно има нужда да се разработи сайт в помощ на учениците. Направил „едно елементарно сайтче“, където да качва клиповете.
„Докато бях в Белгия, започнах да правя Уча.се. В края на първата година, толкова бързо се развиваха нещата, че реших да прекъсна докторантурата. Дойдох си в България, за да направим сайта като хората, както се казва“, припомня си предприемчивият българин.
След като се захваща сериозно със сайта, Дарин започва да кани учители, които да помагат с уроците. Така за 1 година били събрани и качени около 380 урока. Те положили началото на една от най-посещаваните платформи за ученици, учители и родители в момента.
Екипът днес вече наброява 40 души
учители, аниматори, мениджъри и др. Всеки урок трае около 10 минути и съдържа информацията, която трябва да бъде усвоена, според изискванията на МОН.
След като изгледа видеото, ученикът попълва тест с 15 въпроса, за да провери какво е запомнил и има ли пропуски. Най-често подрастващите търсят помощ по математика и по чуждите езици.
„Учениците в момента са в много странно положение, в което всички ги критикуват. За това, че са странно поколение, че нямат желание да учат. Нямали желание да се развиват, били тъпи дори, но това не е така. Те просто са по-разнични“ – твърди създателят на Уча.се.
Той споделя, че откакто се е прибрал от чужбина се чувства изключително щастлив и зареден от това което прави. От факта, че помага на толкова много хора всеки ден.
Тук идва и голямата изненада – ползването на качените уроци в сайта е безплатно.
За най-любознателните или за тези, които имат нужда от повече упражнения и задачи – има и платен пакет на цена от 49.80 лева годишно. С този пакет могат да си осигурят пълен достъп до около 4 хил. материала, упражнения, задачи, както и директен контакт с учител, при необходимост.
„Можем да си позволим толкова символична цена за абонамент, тъй като имаме страшно много потребители“ – уточнява Маджаров.
Видео уроците, които Дарин и неговият екип създават, вече се ползват освен от учениците и техните родители, от учителите, които ги прожектират в училищата, докато преподават съответния материал. Това прави часовете по-интересни, забавни и ползотворни.
Платформата е печелила няколко пъти наградата за образователен сайт номер едно за България
както и много други грамоти и отличия през последните 3 години (времето, в което съществува).
„Ние искаме да подобрим живота на хората. За да направим така, че повечето хора в България да живеят добре – първо трябва да тръгнем през образованието. Когато следващите поколения са образовани, като имат хубава работа, като имат силна гражданска позиция – така държавата ни ще става все по-добре“, убеден е Дарин.
Той скромно споделя надеждите си за бъдещето на Уча.се. Ако нещата се развият добре да направят школи на живо, „а защо не и собствено училище?“.
Въпреки че не му остава много свободно време, Дарин обича да спортува. Тренира футбол и винаги намира време за своите приятели.
Вижте още защо мотивацията за учене е път към духовно развитие