Към родината от Атанас Далчев
Не съм те никога избирал на земята.
Родих се просто в теб на юнски ден във зноя.
Аз те обичам не защото си богата,
а само за това, че си родина моя.
И българин съм не заради твойта слава
и твойте подвизи и твойта бранна сила,
а зарад туй, че съм безсилен да забравя
за ослепелите бойци на Самуила.
Да търсим, който ще, във теб сполука бърза
и почести и власт със страст една и съща,
страданието мен по-силно с теб ме свързва
и нашата любов в една съдба превръща.
1965 г.
* Атанас Далчев е сред българските творци, с които няма как да не се срещнем в даден момент от живота си. Не само прекрасен поет, чиито произведения са включени в учебните училищни програми, но и изключително активен преводач. Работи с няколко езика и прави творчеството на редица френски, испански, италиански, немски и руски писатели достъпно за българските читатели.
Атанас Далчев е роден на 12 юни 1904 г. в Солун. Баща му Христо Далчев е юрист, работи като адвокат и преподавател по турски език в българската мъжка гимназия Кирил и Методий в Солун. През 1908 г. групата на Яне Сандански предлага Христо Далчев за народен представител на Серския санджак в османския парламент. Същата година
семейството на Атанас Далчев се мести в Цариград
където бъдещият поет завършва местното българско училище.
6 години по-късно, след много перипетии, фамилията се заселва в София. Тук през 1921 г. младият Далчев пише първите си поетични редове, които публикува в ученическия вестник Фар. Образованието си продължава в Софийския университет със специалност философия. По-късно посещава лекции по история на изкуството в Рим.
Основен интерес за него остава литературата. 1927 г. е годината, в която Атанас Далчев заедно с Димитър Пантелеев, Чавдар Мутафов, Константин Гълъбов, Светослав Минков издават вестник Стрелец. Именно с това издание групата поставя началото на известния литературен кръг Стрелец.