Дан Колов е смятан от мнозина за вероятно най-големия български борец на всички времена. Роден през 1892 г. в севлиевското село Сенник като Дончо Колев Данев, българинът заминава за Америка през 1909 г. и само няколко години по-късно, през 1914 г., дебютира в професионалната борба.
Дан Колов е безспорна легенда и в България името му се произнася с гордост и благоговение. Но както в живота на повечето хора, така и в този на прословутия борец има тъмни страни, които хвърлят сянка върху иначе забележителната му кариера.
През 1929 г. името на Дан Колов е замесено в скандал
Установено е, че българинът е използвал поне четири фалшиви имена в серия от подставени мачове срещу световния шампион по свободна борба в тежка категория Гас Зоненбърг. След като спечелва световната титла, Зоненбърг участва в мачове с 58 различни противници. Както се оказва обаче, доста от мачовете са уредени. А ако не са, са срещу неравностойни съперници. Така че победата на шампиона да е гарантирана.
Един от борците, които излизат на ринга срещу Зоненбърг в тези мачове, е нашият сънародник Дан Колов. Благодарение на тези победи Гас Зоненбърг запазва шампионската си титла в продължение на почти две години.
Абсолютно неизвестният у нас скандал, в който е замесено името на легендарния български спортист, тече в продължение на месеци на страниците на американската преса през 1929-1930 г. За него обаче се говори години, дори десетилетия, по-късно.
Скандалът започва след разследване на вестник Бостън Хералд. На 11 юни 1929 г. изданието публикува на цяла страница плакатите на уредените мачове на Гас Зоненбърг, в част от които участва и Дан Колов. Вестникът установява, че в схватките си със световния шампион
българинът е използвал най-малко пет различни имена
сред които и своето собствено. Според официалната информация по това време Колов има регистрирани 72 загуби и поне 20 мача завършили без победител в официални срещи. Част от тези загуби са именно срещу Гас Зоненбърг.
След разследването на вестник Бостън Хералд Илинойската атлетична комисия се самосезира и на 27 юни 1929 г. суспендира Дан Колов за срок от една година. Председателят на комисията Пол Прен провежда свое собствено разследване. В него той установява, че от 19 март 1929 г., в продължение на три седмици, Колов се изправя срещу Зоненбърг
шест пъти в различни градове
В пет от мачовете използва фалшиви имена. Българинът губи всичките мачове. Имената, които Колов използва, са Дейв Шанън (в Грейнсбъро, Северна Каролина и Милуоки, Уисконсин), Дан Колман (в Грифит, Джорджия), Дейв Петроф (в Хънтингтън, Западна Вирджиния), Фред Гоч (в Саут Бенд, Индиана) и, разбира се, Дан Колов (в Уорчестър, Масачузетс).
Самият Зоненбърг твърди, че е знаел, че се бори с един и същи човек. Но казва, че не е бил наясно, че организаторите са промотирали мачовете, използвайки различни имена за Колов. Което звучи, меко казано, невероятно.
В края на юли, месец след като е суспендиран, Дан Колов обжалва решението на комисията и подава молба да даде обяснение по случая. Илинойската атлетична комисия отхвърля искането му.
Скандалът със Зоненбърг и Колов
всява смут в средите на американската борба. Редица авторитетни издания обобщават, че:
“Борбата днес не е нищо повече от машина за пари, в която уредените срещи са обичайна практика.”
“Днес рядко някой важен мач е истинско съревнование”, пише Лос Анджелис Таймс през 1929 г. Според вестника “борбата се е превърнала в рекет, в сравнение с който мексиканските надбягвания с коне и състезанията с хрътки в Цицеро, Илинойс, изглеждат като аматьорски занимания”.
“Колов е първокласен борец. Всъщност, в момента той е сред топ 10 на най-добрите борци в света”
Това пише през 1934 г. вестник Хонолулу Стар Бюлетин в статия по повод посещението на българския борец на Хаваите. “Повечето специалисти са на мнение, че той е можел да изхвърли Зоненбърг от ринга, когато пожелае през 1929 г.”, допълва изданието.
Гас Зоненбърг успява да задържи световната титла по борба тежка категория в продължение на почти две години до 10 декември 1930 г. Губи я от Ед Дон Джорд в мач, състоял се в Лос Анджелис.
След като приключва кариерата си през 1937 г., Дан Колов се завръща в родното си село Сенник. Там през 1940 г. умира от туберколоза. По ирония са съдбата това става 3 години преди откриването на стрептомицина и 8 г. преди приложението му в лечението на туберкулозата.