Всеки има собствена представа за времето, мястото и начините, по които да учи. Няма значение дали имате ученик вкъщи, дали вие самият сте студент, дали трябва да подобрите уменията в работата си или просто искате да освежите немския, който сте учили преди десетина години.
Може би си представяте, че мястото на ученето е на бюрото в тиха стая, сред купчина записки. Най-вероятно тази представа е формирана по времето, когато сте били в училище. Така си мислят повечето хора. Забравете всичко това!
Репортерът на Ню Йорк Таймс Бенедикт Кери е прекарал няколко години от живота си в изследване на науката как да учим по-ефективно. В книгата си Как да учим. Изненадващата истина за това кога, къде и как се случва, американският журналист разкрива няколко съвета, обобщени от дългогодишните му проучвания на темата.
Ето и няколко от техниките за това как да учим по-добре:
- Сменяйте местата за учене. Излезте от зоната на комфорт. Не се нуждаете от място, където да учите постоянно, смята Кери. Проучванията показват, че повечето хора всъщност се справят по-добре, ако променят местонахождението си. Според едно от изследванията, посветени на темата, промяната на мястото подобрява паметта с 40 на сто.
„В колкото по-различни обстановки се подготвяте, толкова по-остра ще е паметта ви и по-дълготрайни спомените за прочетените материали. Затова вземете лаптопа си и седнете в някое приятно кафене. Уплътнете времето си и в самолета по време на полет”, съветва американският журналист.
- Променете времето, по което учите, както и работната си среда. Това е друг метод, който помага за по-доброто запаметяване. Макар да сте свикнали да учите предимно сутрин или вечер, опитайте да промените този навик и ще се изненадате от постигнатите резултати. Променете и нещо дребно в работния кът или кабинета си. Като пример Бенедикт Кери посочва пускането на тиха музика като фон по време на четене.
- Проверявайте фейсбук страницата си. Разглеждането на профили е коварно занимание, тъй като рискувате да загубите време и да се разконцентрирате в момент, когато трябва да останете фокусирани върху едно нещо, като слушането на лекции, например. Но!
Кратка почивка – от 5 до 20 минути
колкото да отговорите на съобщенията и да проверите електронната си поща, е една от най-ефективните техники в случай, че сте зациклили и ви липсва вдъхновение, цитира научни източници Бенедикт Кери.
4. Разпределете работата си. Учете на малки порции. Разделете материалите си на парчета и ги планирайте във времето. Този похват може да удвои обема на наученото. В същото време няма да се натоварвате и да блокирате, след като сте се натоварили с прекалено много часове запаметяване. Предвидете кратки паузи, в които да се разведрите и освежите. Изпийте чаша вода, разходете се до магазина за дребна покупка или свършете някаква бърза работа, която да ви абстрахира от четенето.