Всички свързваме Дубай с лукс, небостъргачи и скъпарски автомобили! Истината е, че преди шейстетина години лъскавата перла на Близкия Изток изобщо не е блестяла. Да кажем направо –
чарът на Дубай по това време
е бил съвсем различен от този, който сме свикнали да си представяме (а някои и да виждат). Преди да бъдат открити петролните залежи, емирството е било сиво парче пустиня без съвременни екстри, с тесни пътища, кални улици… а камилите са били не атракция, а необходимост.
Вместо да ви обясняваме, ще ви покажем какво имаме предвид… По-долу можете да видите снимки направени през 50-те и 60-те години на 20 век, във времето преди да бъде открит нефт и Дубай да започне да расте и хубавее.
Всъщност Дубай е едно от седемте емирства, съставляващи Обединените арабски емирства, както и неговият най-голям град.
Градът е основан от 800 души от племето Бани Яс през не толкова далечната 1833 г. (макар името Дубай да се споменава още 1095 г.).
Градът успява да се развие като важно търговско пристанище само за няколко десетилетия.
Дубай е известен със своите традиционни пазари, наричани сукове.
Вижте още… снимки на Рим от 1890 г. в изумителни цветове
Днес бедуините са превърнати в атракция за туристи. Правят чай на чужденците, учат ги как да пушат наргиле и ги возят на камили.
1966 е годината, в която се случва нещо изключително важно и определящо бляскавото бъдеще, което чака емирството. Открит е нефт!
Градът има нужда от работна ръка и отваря широко вратите си за имигранти.
През 1971 г. емирството прекратява зависимостта си от Великобритания и се включва в новосъздадената федерация Обединени арабски емирства.
Днес Дубай няма нищо общо с онова чаровно, но бедно пате, което е бил в средата на 20 век.
Емирството е сред водещите икономически центрове в Близкия Изток, където освен добива и преработката на нефт, местните развиват туризстическия бизнес и сферата на финансовите услуги.
Градът е изпълнен с модерни небостъргачи като Емиратските Кули, които са 12-ата и 24-тата най-високи сгради в света, луксозният
7-звезден хотел Бурж Ал Араб
превърнал се в символ на Дубай, както и небостъргача Бурж Халифа, който се откри на 4 януари 2010 година. Височината му е 828 метра — най-високата сграда в света.
Планира се построяването на изкуствени острови, най-големите в света — трите Палмови острова — Джумейра, Джебел Али и Дейра, Остров на света и Дубайска брегова линия, които ще включват вили, магазини и хотели.
Официалният език тук е арабският. Говорят се и английски, хинди, урду, малаялам, персийски, пинджаби, тагалски.
Ислямът е официалната религия на всичките седем емирства. Голяма част от местното население изповядва суни ислям.
Дубай ще продължава да се разраства и развива, да привлича туристи и инвеститори…
Повече от сто проекта трябва да бъдат завършени през следващите три години. Те най-вероятно ще изтласкат емирството в челната петица на страните с най-добър инвестиционен климат.