Тук идва на помощ емоционалната интелигентност
Това е начинът, по който ръководим собствените си емоции
във всяка една сфера от човешкия живот
макар и да не го осъзнаваме в повечето случаи. Тя е главен инструмент за въздействие, използван от лидери, бизнесмени, политици, психолози, учители, журналисти, медии – от всеки, умеещ да я прилага.
Любопитен факт е, че експерти в областта на изкуствения интелект разработват иновативна програма за разбиране на емоциите на хората – „модел на изкуствена емоционална интелигентност“, която да се прилага в света на ИТ технологиите и модерния човек от бъдещето.
Факти и факти
Някои наричат емоционалната интелигентност – интуиция, други я приравняват с актъорското майсторство, за трети тя е просто проблем… но всъщност емоциите са онова, което ни определя като личностни. Колкото по-бързо ги приемем и разберем, че те не са ни враг, а добър приятел, толкова по-бързо ще повишим нашата емоционална интелигентност. Така респективно ще скъсим пътя до успеха, който е неизбежен, когато човек е в хармония със себе си и околните, а това означава да е в хармония с емоциите си.
Важно е да осъзнаем, че хората с развита емоционална интелигентност са носители на редица положителни качества, благодарение на които успяват да се реализират и в кариерата, и в личния си живот. В книгата си Емоционална интелигентност 2.0 д-р Тревис Бредбъри прави списък с тези качества като базира обобщенията си на анализ от изследване на компанията Talent Smart. То е проведено сред 1 млн. души.
Изследователите успяват да изведат няколко типа поведение, издаващи високо ниво на емоционална интелигентност. Сред тях са богат емоционален речник, интерес към хората, положителна нагласа към промени,
познаване на собствените слаби и силни страни
разбиране на другите, неуязвимост за обиди, умението да се казва “не” (на себе си и на други), балансирано отношение към грешките, умението да даваме, умение за абстрахиране, неутрализиране на вредните хора, контролиране на амбициите, позитивизъм
Дори е добре да сгрешим няколко пъти, но да не спираме, никога да не спираме
Повече от Анна може да прочетете на нейния личен блог.
Ако и вие обичате да пишете и искате да станете автори в Lifebites.bg, свържете се с нас на редакционните ни имейли.