АнглияТова сме ние – Любомир и Вероника. Семейството ни допълват заклетият фен на Междузвездни войни Юлиан и шумната и весела Ния. Любо живее на Острова от около 7 години. Спомените на останалите се губят в непрестанните пътувания между България и Англия. |
Седмичният ни бюджет за храна е между 80 и 120 паунда, което е между 185 и 280 лв. на седмица. Продуктите на снимката по-долу струваха малко над 83 паунда. Колко ще изхарчим, зависи от това къде ще пазаруваме. Правим го основно веднъж седмично – от един или два големи магазини в града. Обикновено част от продуктите остават за следващата седмица, а ако нещо свърши – допълваме с
продукти от кварталните месарници
и магазини за плодове и зеленчуци.
Можеш да изхарчиш и много по-малко, ако пазаруваш предимно на промоции, в по-евтините вериги, по-ниско качество храни и ако ограничиш количеството на плодовете и зеленчуците. Семейството на моя позната с 3 деца харчи по 50 паунда на седмица, което за мен е истинска загадка! Обяснявам си го с по-ниското качество на продуктите, които могат да се намерят на ниски цени и купуването на малко плодове и зеленчуци.
Като цяло в северната част на страната, където живеем ние е по-евтино да се пазарува в сравнение с по-богатите и скъпи градове на Юг.
На снимката има липсващи продукти като яйца, замразен грах, сирена, пресен лук, целина, авокадо, леща, плодове като ананас, мандарини и портокали и други продукти, които са останали от предната седмица и не се е налагало да купуваме тази. Присъстват и такива, които ще отпаднат от списъка ни с покупки за идната седмица – като зехтин, оцет, лук, брашно, филтри за кана за вода…
Нашето семейство не се храни като традиционните англичани, които рядко готвят всеки ден, а залагат на полуготова храна. Не сме и копие на семействата на родителите ни, които пък наблягат на класическа българска кухня. Иначе избягваме полуфабрикатите и харесваме храни от различни места по света. Веднъж седмично излизаме на ресторант или поръчваме храна за вкъщи, което е допълнителен разход към базовото пазаруване. Иначе закусваме и вечеряме у нас, често си приготвяме обяд за работа, а синът ни обядва в училище.
Опитваме нови вкусове
– тази седмица например ще заместим пащърнака с кейл в менюто с традиционното за Англия печено месо в неделя. Хлябът и тестените изделия са храните, които твърдо сме запазили от родната кухня.
От нея ни липсва най-вече лютеницата, но успяваме да преживяваме без луканка и български колбаси. В по-големите градове на Англия има български магазини, а някои правят доставки и до други части на страната.
Тъй като през последните години Великобритания беше залята от поляци, из Острова отвориха врати полски магазини, а продуктите им намериха място дори на рафтовете на големите магазини. Това ни дава възможност да заместваме някои български храни – като свинското филе например – с полския вариант.
В Англия можеш да откриеш един продукт на съвсем различни цени – понякога двойни, както и една стока в по-евтини и скъпи варианти в зависимост от качеството (примерно – спагети от по 40 пенса до 2-3 паунда за пакет). Всяка класа пазарува на различно място. Marks & Spencer, Waitrose и Sainsbury’s са по-скъпарски магазини, докато Aldi, Lidl и Iceland предлагат по-малък асортимент, но на по-ниски цени. През последните 2-3 години вериги като Aldi и Lidl дръпнаха чувствително заради по-ниските цени на своите стоки. А много от англичаните направиха компромис със самочувствието си
за сметка на по-пълния портфейл
Нещо, което научихме от наша приятелка испанка, е да си правим седмично меню и списък с нужните продукти. Имаме планер /тефтер за планиране/, в който нахвърляме идеите за всеки от дните. Така имам 6-7 опции с ястия за готвене, между които избираме в зависимост от времето, с което разполагаме. Спестяваме време и мисли около избора на меню, а вероятността да купим нещо, което няма да използваме, намалява.
Сладкишите в Англия са на твърде достъпни цени – за разлика от качествените плодове и зеленчуци. Можеш да си купиш 6 шоколадови барчета Туикс например за цената, на която ще си позволиш шепа ягоди. Целогодишно се предлага от пъпеш и малини до смокини и манго, но всичко идва на съответната цена (често солена).
Ресторантите тук са като магазините – има за всеки джоб. Семейство от двама възрастни и две деца (като нашето) може да плати за обяд от 20-30 паунда до 60-70 в зависимост от заведението, което избере.
Вие сериозно ли? Че аз като гледам снимките, на нас тази храна ще ни стигне за поне 2 седмици!!! И 250 лева в България???? Че на мен бюджетът ми е 100 лева/седмица, което включва храна за 2-ма възрастни, 2 кучета и 6 котки. Това за зимата, лятото е даже по-малко, защото живея на село и не купувам плодове и заленчуци. Това при условие, че салами не ядем, купуват се само продукти по БДС, прясно месо, готви се само у дома, хляб сами си правим, дори в това се включват и капсули за кафе! Сладко не купуваме – правим си сами шоколад от био продукти, но дори и това е около 6-7 лева/месец, което е около 100 грама! Едно ядене за 2-мата ни излиза около 4 лева, закуската – около 2 лева, това са около 70 – 80 – 90 лева!! Това при условие, че не изхвърляме храна – НИКАКВА!!! За 250 лева ще станем шопари! А тая жена приказва как изключили това и онова от менюто, ама ядат 300 грама шоколад Милка, бъкан с палмово масло, виждам и прподукти с бяла захар, бели спагети и прочее…. аре малко по-сериозно, и ние сме пътували по света и сме живели из Европата – в България, при равни условия, сходни продукти, сходен начин на хранене един човек яде в пъти по-евтино, отколкото някъде другаде в Европа!
Елена, благодарим Ви за коментара! Всеки от включилите се в “експеримента” ни е споделил своя личен опит. Не вярваме някой от тях да има нужда или полза да лъже. Всяко от 11-те семейства е участвало напълно доброволно. Идеята ни беше да надникнем в менютата и хладилниците на възможно повече българи – като в никакъв случай и никъде не твърдим, че публикуваните случаи са представителни за мястото, на което живеят хората от снимките. Ценим всяко допълнително мнение – като Вашето, защото то допълва картината. Поздрави, Вероника Лазарова
Статията е информираща и интересна. Чудесна идея! Беше ми приятно да видя как начинът на живот в различни общества и на различни континенти, влияе на диетата. Благодаря ви.