Тексас, САЩМихаела и Деян живеят близо до Далас от 6 години. Имат един син – малката енциклопедия Емил, който е на 10 години. |
Сутрин през седмицата никой не закусва у дома. На обед само майката и домакиня Михаела обядва вкъщи, като менюто ú обикновено се изчерпва със салата. Детето се храни в училище, за което семейството плаща допълнително. Първото ядене на Емил у дома е след прибирането от училище. Деян се храни през деня на работното място. Общото им хранене е вечерята. Поне един ден в седмицата семейството вечеря и/или обядва навън или си поръчва храна за вкъщи.
Обичат китайска и мексиканска кухня, както и
характерното за щата Тексас барбекю
На масата с техните покупки липсват нещата, които се купуват веднъж на няколко седмици в по-големи разфасовки като кафе, сол, захар, брашно, зеленчуци в консерви за готвене и т.н. Пресни плодове и зеленчуци се пазаруват няколко пъти седмично, за да са свежи. Липсва и замразената храна (месо) във фризера, на която винаги може да се разчита в извънредни ситуации.
От българската кухня това, което отсъства на масата им, са лютеници, туршии, тестени изделия като баница. Казват, че по принцип не обичат такива ястия, затова ги нямат в менюто си. Иначе в района има магазини, от които при желание могат да си осигурят подобни продукти. Българското сирене също е заменено с гръцка фета от вкусови съображения.
Седмичният бюджет за храна е между 200 и 250 долара (като пазар), а ако се добави вноската за храна на детето в училище – до 300 долара на седмица. Пазаруват основно от по-евтините вериги супермаркети, понякога и от по-скъпите. Не могат да преценят разликата в цените между България и САЩ, тъй като през последните 6 години не са се прибирали в България.
На следващата страница – как пазарува семейство българи в Швейцария
Вие сериозно ли? Че аз като гледам снимките, на нас тази храна ще ни стигне за поне 2 седмици!!! И 250 лева в България???? Че на мен бюджетът ми е 100 лева/седмица, което включва храна за 2-ма възрастни, 2 кучета и 6 котки. Това за зимата, лятото е даже по-малко, защото живея на село и не купувам плодове и заленчуци. Това при условие, че салами не ядем, купуват се само продукти по БДС, прясно месо, готви се само у дома, хляб сами си правим, дори в това се включват и капсули за кафе! Сладко не купуваме – правим си сами шоколад от био продукти, но дори и това е около 6-7 лева/месец, което е около 100 грама! Едно ядене за 2-мата ни излиза около 4 лева, закуската – около 2 лева, това са около 70 – 80 – 90 лева!! Това при условие, че не изхвърляме храна – НИКАКВА!!! За 250 лева ще станем шопари! А тая жена приказва как изключили това и онова от менюто, ама ядат 300 грама шоколад Милка, бъкан с палмово масло, виждам и прподукти с бяла захар, бели спагети и прочее…. аре малко по-сериозно, и ние сме пътували по света и сме живели из Европата – в България, при равни условия, сходни продукти, сходен начин на хранене един човек яде в пъти по-евтино, отколкото някъде другаде в Европа!
Елена, благодарим Ви за коментара! Всеки от включилите се в “експеримента” ни е споделил своя личен опит. Не вярваме някой от тях да има нужда или полза да лъже. Всяко от 11-те семейства е участвало напълно доброволно. Идеята ни беше да надникнем в менютата и хладилниците на възможно повече българи – като в никакъв случай и никъде не твърдим, че публикуваните случаи са представителни за мястото, на което живеят хората от снимките. Ценим всяко допълнително мнение – като Вашето, защото то допълва картината. Поздрави, Вероника Лазарова
Статията е информираща и интересна. Чудесна идея! Беше ми приятно да видя как начинът на живот в различни общества и на различни континенти, влияе на диетата. Благодаря ви.