Вижте каква е храната на българите по света за седмица

3
българите по света
Михаела, Емил и Деян

Тексас, САЩ

Михаела и Деян живеят близо до Далас от 6 години. Имат един син – малката енциклопедия Емил, който е на 10 години.

Сутрин през седмицата никой не закусва у дома. На обед само майката и домакиня Михаела обядва вкъщи, като менюто ú обикновено се изчерпва със салата. Детето се храни в училище, за което семейството плаща допълнително. Първото ядене на Емил у  дома е след прибирането от училище. Деян се храни през деня на работното място. Общото им хранене е вечерята. Поне един ден в седмицата семейството вечеря и/или обядва навън или си поръчва храна за вкъщи.

Обичат китайска и мексиканска кухня, както и

характерното за щата Тексас барбекю

На масата с техните покупки липсват нещата, които се купуват веднъж на няколко седмици в по-големи разфасовки като кафе, сол, захар, брашно, зеленчуци в консерви за готвене и т.н. Пресни плодове и зеленчуци се пазаруват няколко пъти седмично, за да са свежи. Липсва и замразената храна (месо) във фризера, на която винаги може да се разчита в извънредни ситуации.

САЩ - храна
Сем. Драганови пазарува от по-евтините вериги супермаркети и от специализирани магазини, в които се намират балкански стоки.

От българската кухня това, което отсъства на масата им, са лютеници, туршии, тестени изделия като баница. Казват, че по принцип не обичат такива ястия, затова ги нямат в менюто си. Иначе в района има магазини, от които при желание могат да си осигурят подобни продукти. Българското сирене също е заменено с гръцка фета от вкусови съображения.

Седмичният бюджет за храна е между 200 и 250 долара (като пазар), а ако се добави вноската за храна на детето в училище – до 300 долара на седмица. Пазаруват основно от по-евтините вериги супермаркети, понякога и от по-скъпите. Не могат да преценят разликата в цените между България и САЩ, тъй като през последните 6 години не са се прибирали в България.

На следващата страница – как пазарува семейство българи в Швейцария

3 КОМЕНТАРА

  1. Вие сериозно ли? Че аз като гледам снимките, на нас тази храна ще ни стигне за поне 2 седмици!!! И 250 лева в България???? Че на мен бюджетът ми е 100 лева/седмица, което включва храна за 2-ма възрастни, 2 кучета и 6 котки. Това за зимата, лятото е даже по-малко, защото живея на село и не купувам плодове и заленчуци. Това при условие, че салами не ядем, купуват се само продукти по БДС, прясно месо, готви се само у дома, хляб сами си правим, дори в това се включват и капсули за кафе! Сладко не купуваме – правим си сами шоколад от био продукти, но дори и това е около 6-7 лева/месец, което е около 100 грама! Едно ядене за 2-мата ни излиза около 4 лева, закуската – около 2 лева, това са около 70 – 80 – 90 лева!! Това при условие, че не изхвърляме храна – НИКАКВА!!! За 250 лева ще станем шопари! А тая жена приказва как изключили това и онова от менюто, ама ядат 300 грама шоколад Милка, бъкан с палмово масло, виждам и прподукти с бяла захар, бели спагети и прочее…. аре малко по-сериозно, и ние сме пътували по света и сме живели из Европата – в България, при равни условия, сходни продукти, сходен начин на хранене един човек яде в пъти по-евтино, отколкото някъде другаде в Европа!

    • Елена, благодарим Ви за коментара! Всеки от включилите се в “експеримента” ни е споделил своя личен опит. Не вярваме някой от тях да има нужда или полза да лъже. Всяко от 11-те семейства е участвало напълно доброволно. Идеята ни беше да надникнем в менютата и хладилниците на възможно повече българи – като в никакъв случай и никъде не твърдим, че публикуваните случаи са представителни за мястото, на което живеят хората от снимките. Ценим всяко допълнително мнение – като Вашето, защото то допълва картината. Поздрави, Вероника Лазарова

  2. Статията е информираща и интересна. Чудесна идея! Беше ми приятно да видя как начинът на живот в различни общества и на различни континенти, влияе на диетата. Благодаря ви.

Отговор