КанадаТова е семейството на симпатягите Ивайло, Боряна, Боян и Симеон, който е роден на канадска почва. Живеят в Канада от 3 години. Там Ивайло сменя работата на бюро в офис с динамичното ежедневие на фотограф. |
Семейството на Иво живее в Монреал. Ето какво сподели той за храната на българите в Канада и в частност за своето собствено:
“Сумата, която отделяме за храна на седмица е около 190 канадски долара (265 лв. по курса от началото на февруари 2017 г.).
Зеленчуците – като домати, краставици и чушки, са по-скъпи отколкото в България. Пилешкото месо, особено филето – също. Плодовете, млечните продукти, свинското месо, телешкото и различните риби са сравними с цените в родината, докато тези на агнешкото и на мляното месо в Канада са по-ниски.
Оказва се, че хората където и да се намират, винаги носят или
търсят своята собствена кухня
И това е валидно за всички етноси. Например българско сирене се внася и продава в хранителните магазини в Канада. Интересното е, че и на място се произвежда сирене тип “българско”, което смело мога да твърдя, че превъзхожда повечето от родните образци.
От България в Канада се внасят консервирани зеленчуци, вино, лютеница и други пакетирани храни, главно десерти. Това, което променихме в начина си на хранене е, че
към менюто си добавихме повече риба
Редовно консумираме сьомга, тилапия, пъстърва и скумрия, както и морски продукти като раци, скариди и миди, а също така и суши. При всяко пазаруване към видовете сирене, които купуваме, се добавя нов. Местните сирена тип бри и камембер, произведени в Квебек, са с дългогодишна традиция и са невероятно вкусни.
Два пъти в месеца излизаме, за да вечеряме навън. По отношение на обедите, тук е практика и традиция да си приготвяш и носиш обяд на работното място. Децата в училище също – задължително носят храна от къщи. Поради естеството на работата ми като фотограф, често пъти се случва да обядвам навън, а и в часове различни от обедните. Бих казал, че обедите са разделени по равно – домашен и навън.”
Вие сериозно ли? Че аз като гледам снимките, на нас тази храна ще ни стигне за поне 2 седмици!!! И 250 лева в България???? Че на мен бюджетът ми е 100 лева/седмица, което включва храна за 2-ма възрастни, 2 кучета и 6 котки. Това за зимата, лятото е даже по-малко, защото живея на село и не купувам плодове и заленчуци. Това при условие, че салами не ядем, купуват се само продукти по БДС, прясно месо, готви се само у дома, хляб сами си правим, дори в това се включват и капсули за кафе! Сладко не купуваме – правим си сами шоколад от био продукти, но дори и това е около 6-7 лева/месец, което е около 100 грама! Едно ядене за 2-мата ни излиза около 4 лева, закуската – около 2 лева, това са около 70 – 80 – 90 лева!! Това при условие, че не изхвърляме храна – НИКАКВА!!! За 250 лева ще станем шопари! А тая жена приказва как изключили това и онова от менюто, ама ядат 300 грама шоколад Милка, бъкан с палмово масло, виждам и прподукти с бяла захар, бели спагети и прочее…. аре малко по-сериозно, и ние сме пътували по света и сме живели из Европата – в България, при равни условия, сходни продукти, сходен начин на хранене един човек яде в пъти по-евтино, отколкото някъде другаде в Европа!
Елена, благодарим Ви за коментара! Всеки от включилите се в “експеримента” ни е споделил своя личен опит. Не вярваме някой от тях да има нужда или полза да лъже. Всяко от 11-те семейства е участвало напълно доброволно. Идеята ни беше да надникнем в менютата и хладилниците на възможно повече българи – като в никакъв случай и никъде не твърдим, че публикуваните случаи са представителни за мястото, на което живеят хората от снимките. Ценим всяко допълнително мнение – като Вашето, защото то допълва картината. Поздрави, Вероника Лазарова
Статията е информираща и интересна. Чудесна идея! Беше ми приятно да видя как начинът на живот в различни общества и на различни континенти, влияе на диетата. Благодаря ви.