Игнасио Мартинес де Писон е един от най-популярните писатели в съвременната испанска литература. Зад гърба си има 12 романа и сценарий за филм. Критици и читатели са единодушни, че Игнасио буквално лекува и пречиства мислите ни чрез думите си.
“Пиша откакто се помня – казва испанецът – Трябва да съм бил съвсем, съвсем малък, когато съм започнал.”
Вдъхновяващи, заплетени, човешки и болезнено реалистични, романите му докосват по неповторим начин всяка струна от човешката душа. А дълбочината на написаното вълнува и трогва сърцата на тези, които са се докоснали до
таланта на Писон
Сред любимите теми на писателя се нареждат тези за семейството, загубата на “невинността” (в различни перспективи и аспекти), семейството, миналото, идентичността, жестокостта и др. А това, без което не може да си представи живота, по негови думи е хуморът.
“Роден съм през 1960 г. Това ще рече, че почти 15 години съм живял под диктатурата на Франко. Периодът на промяната от диктатура към демокрация беше наистина интересен. Имаше дълбоки и бързи промени в испанското общество. Повечето от героите ми са живели именно в тези години и са изпитали на гърба си тези промени.” – сподели пред Lifebites.bg Мартинес де Писон.
Писателят допълва, че му харесва да живее благодарение на писането и че е господар на времето, в което живее. Смята, че героят става интересен, когато
напуска позволените граници
Когато е на път да извърши престъпление, някакъв неприемлив акт. Изказът на Писон е точен, ясен, без излишни окраски по текста и често дори звучи телеграфично. Той е на мнение, че реалните истории са много по-богати от въображението и е избрал да пише за реални животи. Изненадва с темата за окултизма и палиндромите (думи, които се четат по един и същи начин отляво надясно и отдясно наляво), например!
Игнасио Мартинес де Писон е
надарен с огромен талант и силна творческа енергия
Това потвърждават и близо 20-те му литературни награди, спечелени през годините. Цели 5 от тях са за романа Присъдата на утрешния ден. Книгата вече е преведена на много чужди езици, включително и на български. Има проект за българския пазар да бъде преведен и най-новият му роман Добрата репутация (2015), с който Писон спечели Националната награда за литература на Испания.
За представянето на Присъдата на утрешния ден у нас, писателят лично посети страната ни в края на ноември 2016 г. На срещата, организирана от Институт Сервантес, беше поканен и един от най-големите съвременни български писатели – Алек Попов. Сред най-известните му работи са: Мисия Лондон, Черната кутия, Мръсни сънища и още няколко сборника с разкази, както и много сценарии за игрални и документални филми.
“Сега България и Испания, като част от ЕС, са вече братя. Може би това е най-точният момент да засилим връзката помежду си. В миналото има много неща, които ни карат да се чувстваме взаимно близки.” – каза по повод посещението си в България испанският писател.
Романът на Писон Присъдата на утрешния ден
който вече можете да откриете по българските книжарници, е увлекателна и интригуваща, истинска история за живота на един мъж – Хусто (Справедлив), представен в 13 отделни разказа, на хора, които са го познавали.
Огорчен от постоянните си провали, главният герой се впуска в серия от битки, както с околните, така и със самия себе си. От борбата за оцеляване, през амбицията за достигане на висок социален статус, жестокост, флиртове и доносничене, които използва като оръжие и предателства, които върши, за да си отмъсти на тези, които са го подценявали или наранявали. Хусто е типичен пример за тоталната деградация на една личност. Той няма семейство, а ако е имал някога, то е било за съвсем кратко. Мрази и завижда на щастливо женените двойки, които се обичат и се радват на децата си.
“Аз обичам да пиша за обикновените хора.
Животът на всеки човек е интересен
ако намериш правилния начин да го разкажеш – казва Игнасио Мартинес де Писон и допълва – Най-важите черти в човешкия характер са любопитството и интересът ни към останалите живи същества. Ако се опиташ да разбереш другите хора, може би ще разбереш и самия себе си много по-добре.”
Игнасио Мартинес де Писон, също като своите герои е най-обикновен човек. Има семейство и две вече пораснали деца. Копнее да стане дядо. През 84-та година започва да пише и никога не е работил нещо различно от това да бъде писател. Съжалява, че все повече хора гледат сериали на iPad-a си в градския транспорт в Барселона, отколкото са тези, които четат.
В неговите творби няма мобилни телефони, нито компютри. Смята, че сегашното ще бъде разказано от ново поколение писатели, които сега са на 30-40 години.
По време на посещението си у нас Писон се държа изключително сърдечно с читателите си, които посетиха срещата в клуб Перото. Писателят беше впечатлен от факта, че в България има хора, които четат книгите му, макар и без превод на родния ни език досега. Той, от своя страна, сподели, че е чел Цветан Тодоров и Елиас Канети и определено ги свързва с нашата родина.