Тъмно е, но в тъмнината проблясват хиляди светлинки. Подобно на звездите на нощния небосвод. Мирише приятно – на прясно изпечени сладки с дъх на канела, джинджифил, карамфил. Безброй стъпки отекват по паважа, забързани да се скрият от студа и да покрият изненадите за децата на място, където може и да не преровят. Насред всичко това отнякъде се чува музика. И много звънчета. Няма как иначе. Коледа е. И всеки от нас със сигурност има поне 1-2 любими коледни песни. Защото без тях празникът няма да е пълен, нито ще е истински.
За това ще си говорим днес в Lifebites.bg. За музиката, която допринася толкова много за приказната атмосфера на този страхотен празник. Но няма да ви занимаваме с онези парчета, които са “поникнали на пъпа” на всеки от нас. Няма да говорим за Last Christmas, нито за All I Want for Christmas. Няма да слушаме Марая Кери и Джордж Майкъл, макар да сме им фенове. Поразровихме за информация относно историите на
любимите класически коледни песни от целия свят
Някои от тях са много стари – дори не се знаят авторите им. Други пък са относително нови – на няма и 100 години. Как са се родили онези мелодии, които звучат нонстоп отвсякъде в дните преди Коледа? И които се пеят от всички на какви ли не езици?
STILLE NACHT, HEILIGE NACHT (Тиха нощ, свята нощ)
Композирана от Франц Грубер (учител и органист) по стихове на Йозеф Моор (свещеник). Родното място на песента е Оберндорф край австрийския град Залцбург. За първи път е изпълнена в коледната нощ на 1818 г. в църквата Свети Николай в Оберндорф. През 2011 г. песента е включена в представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Преведена е на 140 езика. Изпълнявана е от множество популярни артисти, като специално в изпълнението на Бинг Кросби е третият най-продаван сингъл на всички времена.
JINGLE BELLS (Пеещи звънчета)
Това е една от най-популярните и изпълнявани американски коледни песни. Композирана е от Джеймс Пиърпонт и публикувана през 1857 г. под името One Horse Open Sleigh. Първото ѝ изпълнение е през същата година на Уошингтън стрийт в Бостън. Първоначалният замисъл на песента е да се отпразнува Деня на благодарността и следващите след него празници. Но десетилетия по-късно се налага връзката на песента с коледните празници. Името Jingle Bells, с което е популярна и днес, се налага след изпълнението на песента от Хейдън квартет през 1902 г.
Оттам насетне всеки я пее, много от най-големите музикални звезди я записват – Бинг Кросби, Глен Милър, Луис Армстронг, Бийтълс, Франк Синатра, Пласидо Доминго, Лучано Павароти. А на 16 декември 1965 г. астронавтите Том Стафърд и Уоли Шира изпяват песента от открития космос.
ЗИМНА ПЕСНИЧКА (Над смълчаните полета)
Създадена специално от акад. Христо Недялков за предаването Бойко Песнопойко по БНР. А вдъхновението дошло от родното Дряново, където имало обичай по Сурваки децата да излизат из гората за дрянови клонки. Качвали се на красиво изрисувани шейни, а емоцията от разходката се помнела с години. С времето се превръща във вероятно най-популярната българска зимна и коледно-новогодишна песничка. Влиза дори в учебниците по музика в страни като Германия, Финландия и Япония.
SANTA CLAUS IS COMING TO TOWN
(Дядо Коледа идва в града)
Октомври 1934 г. Тогава е първото изпяване на тази песен. То е на изпълнителя на банджо Хари Ризър и певеца Том Стакс. Моментално се превръща в тотален хит и прави абсолютен фурор на музикалния пазар. Кой ли не я е пял и записвал – от Майкъл Джаксън и Джаксън 5 до Марая Кери и Брус Спрингстийн.
O TANNENBAUM (Коледна ела)
Поредната прекрасна германска коледна песен. Мелодията е традиционна фолклорна. Сегашният текст е написан през 1824 г. от органиста, учител и композитор Ернст Аншуц. Първоначалната идея не е свързана с Коледа, а с вечнозеленото дърво като символ на постоянство и вярност. В началото на 20-и век добива популярност като коледна песен и оттогава е възприемана като една от най-класическите такива.
WHITE CHRISTMAS (Бяла Коледа)
Написана е през 1942 г. от Ървинг Бърлин. А когато Бинг Кросби я изпява, става най-продаваният сингъл на всички времена с над 100 млн. реализирани копия. Различни истории се разказват за раждането на тази песен. Според най-често споделяната – Бърлин я написал през 1940-а в един калифорнийски хотел. Често работел посред нощ и така веднъж извикал на секретарката си да хваща химикалката и да пише. Защото е измислил “не просто най-добрата си песен, а най-добрата, която изобщо някой е измислял“.
ADESTE FIDELES (Всички вярващи, съберете се)
Оригинално написана на латински език. Не е ясно кога, защото това е една наистина много стара песен. Авторството ѝ се приписва на кого ли не – Джон Франсис Уейд (18-и век), Джон Рийдинг (втората половина на 17-и век) и дори крал Жуау IV Португалски (началото на 17-и век). Първоначално песента е с 4 куплета, към които впоследствие са добавени още 4. Преведена е на множество езици. Преводът на английски, направен от английския католически свещеник Фредерик Оукли през 1841 г., прави песента изключително популярна в англо-езичния свят.
THE FIRST NOEL (Първата Коледа)
Стара английска коледна песен с корнуолски произход. За първи път публикувана в този си вид през първата половина на 19-и век.