Името му означава избраният. По-късно получава и второ име – съвършен, зрял. Третото – бащата на турците – му го дава народът, който той е управлявал 15 години и който дължи своя силен и модерен облик на страната си на един от най-вдъхновяващите хора, живели в Европа и на Земята. Да, това е Мустафа Кемал Ататюрк, строителят на съвременна Турция.
Роден е през 1881 г. на 19 май (или в един пролетен ден, тъй като това не е точната дата на раждането му, но той сам я е приел за свой рожден ден поради липса на по-конкретна информация). И днес би бил
абсолютна медийна звезда
– заради постиженията си, но и заради личността, излъчването и ума си.
Солун, неговият роден град, му дава първите впечатления за начина на живот и светогледа на европейците. Очарован от него, въпреки желанието на майка си (бащата умира, когато Мустафа е едва на 7 г.), бъдещият държавник не отива в религиозно училище, а в светско. В Солун се явява и на приемните изпити за основното военно училище, вместо да се ориентира към търговско образование, както настоявала майка му.
Средното и висшето образование на Ататюрк също са военни, едното – в Битоля, другото – в Цариград. Във военната академия той учи френски – тогавашния световен език, и така получава достъп до творчеството, идеите и мечтите на литературните бащи на Френската революция.
По-късно, като генерал, той побеждава много по-силни противници – например Чърчил през 1915 г. при Дарданелите.
Като владетел Ататюрк
пък прекроява страната си със сила, по-голяма от която и да е революция. Премахва халифатите и отделя държавата от религията, заменя ислямското летоброене с Григорианския календар и въвежда неделята като почивен ден. Въвежда също и латиницата в османския език, възприема метричната система, префасонира правната система по модела на немското, италианското и швейцарското законодателство, в ход влиза задължителното образование…
Ами правото на фамилно име? Такова турците не са имали допреди това, а този човек им го гарантира със закон! И още една голяма промяна: изравняването на женските права с тези на мъжете – правото на жените да посещават университети и да гласуват например.
Промени, вероятно повлияни от неговата съпруга Латифе Ушаки – ревностна защитничка на правата на жените. Нейно съкровено желание било да стане депутат и настоявала пред мъжа си жените да получат възможност да бъдат избирани за парламента.
А може би това бил подарък, на който Ататюрк сам се е решил, воден от своите привързаност и
уважение към жените
Бракът му с Латифе изтраял само две години. Голямата му любов била много преди това. С българка! И била безсилна тъкмо пред потъпкването на правото на жената сама да избира за кого да се омъжи.
Казвала се Димитрина (или Мити) – дъщеря на бившия военен министър генерал Ковачев, с когото Ататюрк се запознава по време на престоя си в България като военен аташе. Говори се, че покрай този пост е съдействал за подобряване на отношенията между двете страни.
Отношенията му с Мити пък били обект на клюки за цяла София. Когато поискал ръката ú от нейния баща обаче, получил отказ. Заради верските различия. След години идва в София отново, пак със същия въпрос за женитба. И пак чува „не“. За прощален подарък изпраща на любимата си файтон, пълен с рози. А снимката ú пази до смъртта си – единствената снимка, открита сред вещите му, след като починал!
“Аз оставих сърцето си в България”, изповядал се приживе той пред Елисавета Багряна. Иначе рядко е говорел за любов. Заменил е думите за нея с идеята за любовта към родината. Или може би само така ни се струва? Оставяме ви да прецените сами по наследството от цитати на великия “баща на турците”…
„Любовта към родината е най-силният вятър, спасяващ душите.“
„Гледам на света с отворено сърце, изпълнено с чисти чувства и приятелство.“
„Мир в родината, мир в света.“
„Всичко, което виждаме в света, е творческо дело на жени.“
„Човечеството се състои от два пола – жени и мъже. Възможно ли е за човечеството да расте, ако подобрява само едната част, докато игнорира другата? Възможно ли е, ако половината от масите е окована към земята с вериги, другата да се извисява в небесата?“
„Освен ако една нация не е в опасност, войната е убийство.“
към турските войници при Чанаккале: „Не ви заповядвам да се сражавате, заповядвам ви да умрете!“
„Човечеството е едно тяло и всяка нация е част от него.“
„Религията съществува и е нужна.“
„Продължителният мир е необходим, жизненоважно е да предприемем международни мерки, за да подобрим състоянието на масите.“
Вижте още: Сараевските Ромео и Жулиета