Първият човек, излетял в Космоса и направил пълна обиколка около Земята е съветският космонавт Юрий Гагарин. Датата на извършения от него исторически полет е 12 април 1961 г. Но руският космонавт в действителност не е първото живо същество, осъществило подобно пътешествие около планетата ни. 4 години по-рано на борда на Спутник-2 е качено и изстреляно в необятната космическа шир кучето Лайка. Именно за нейната история и самоубийствения полет, на който е изпратена, ще си говорим днес в Lifebites.bg.
Бъдещата четиринога космонавтка е намерена да се скита по улиците на Москва няколко дни, преди да извърши знаменития си полет в Космоса. Той се осъществява на 3 ноември 1957 г. Само месец по-рано в небето е изпратен първият в историята изкуствен спътник – Спутник-1. По повод 40-тата годишнина от Октомврийската революция обаче управниците на бившия СССР решават да организират втори грандиозен космически полет. Корабът е набързо стъкмен, заради кратките срокове, в които трябвало да бъде подготвен за изстрелване в галактическото пространство.
На борда на Спутник-2 съветските учени решават да качат и живо същество. Куче. За да се тестват условията, при които ще трябва да летят и по-важното – да оцеляват бъдещите космонавти, излетели там, където гравитацията не съществува. Освен това корабът бил оборудван и с техника за измерване на слънчевата радиация и космическото лъчение.
Лайка се появява точно навреме
и отговаря на всички необходими условия. Тя е около 3-годишно женско куче. С тегло малко по-малко от 6 килограма. Мелез между самоед и териер. Дребното ѝ телце и ниско тегло я правят доста подходящ кандидат за космическото пътуване. Но истинската причина да се спрат именно на нея е благият характер, който кучето проявява. Изключително важен критерий за подобна отговорна и натоварена самостоятелна мисия. Преките конкуренти на Лайка в състезанието за пилотското място са две други кучета – Албина и Мишка.
Обучението и тренировките на Лайка преди излитането не траят дълго. Само няколко дни. В тях са включени поставянето на кучето в прогресивно намаляващи клетки, както и поставянето му в симулатори и центрофуга. Досущ като истински космически пилот.
Преди полета на Лайка СССР и САЩ са изпращали много
други животни в Космоса
Сред тях плодови мушици и различни видове маймуни. Но това, което прави Лайка различна и толкова специална е, че тя извършва пълно околосветско космическо пътуване. А предшествениците ѝ са прекарвали в откритото пространство по едва няколко минути. И никое друго животно, за разлика от нея, не е достигало и пътувало по самата земна орбита. Нито е оставало в пространство, лишено от каквато и да било гравитация. Затова за Лайка често и съвсем оправдано се твърди, че е първото същество, полетяло в Космоса. И дори летяло в него живо и здраво в продължение на 10 дни.
Нейната мисия обаче представлява мощно излитане без обратен път назад. Руските учени, подготвящи полета, са напълно наясно с този факт още преди самото начало на експеримента. Те потвърждават, че смъртта на Лайка ще бъде напълно хуманна. Че на борда на Спутник-2 тя ще получава достатъчно количество храна и вода и всичките ѝ нужди ще бъдат задоволени.
И така…
докато свърши кислородът
Малко преди този миг Лайка ще бъде нахранена с отровна кучешка храна, която ще я доведе до бърза и безболезнена смърт.
На мнозина от нас дори и това ще се стори също толкова тъжно и жалко. Макар да е обявено за хуманно, фактите са си факти. Животът на едно невинно животинче ще бъде погубен. Но все пак трябва да признаем, че опитът с руското четириного се оказва от изключителна важност за развитието на космонавтиката. Чрез него се доказва на практика, че живо същество може да бъде изстреляно в орбита около Земята и да издържи на безтегловността. Така че искаме или не, трябва да се съгласим, че все пак някои жертви по пътя към голямата цел са просто неизбежни.
Години наред хората по целия свят безрезервно вярват в представената от СССР по този начин история. За кучето-герой Лайка и неговото безболезнено умъртвяване на борда на космическия кораб. Някъде 10-ина дни след излитането. Но в крайна сметка истината се оказва далеч по-различна и болезнена. През 2002 г. по време на Световния космически конгрес, проведен в Хюстън, Тексас
истината за кучето Лайка
най-сетне излиза на бял свят.
Съветският учен Дмитрий Малашенков, който навремето е част от екипа, подготвящ полета на Лайка, разкрива, че всъщност косматата космонавтка е починала само няколко часа след изстрелването на Спутник-2. Или по-точно казано – между 5 и 7 часа след старта на мисията. Причина за преждевременно настъпилата смърт са огромният стрес и прегряване, причинено от неизправност в набързо разработената и сглобена система за топлинен контрол.
Но макар и не дотам хуманна и не дотам успешна, мисията на Лайка си остава едно от най-големите събития довели до развитието и проправянето на пътя към космическите пътувания. След нея още цели
36 кучета са изпратени от СССР в Космоса
на различни проучвателни мисии. Но нито едно от тях не достига нейната слава. А Лайка и до днес е едно от най-известните и уважавани кучета в света.
От полетите на четириногите най-сетне са събрани нужните доказателства за оцеляването на живо същество в Космоса и не само. Така идва и редът на първия човек да полети в него. Юрий Гагарин. Самият той няколко години след своя знаменит полет – не знаем на шега или с болка, изрича следните думи, над които си струва да се замисли всеки един от нас:
“Все още не разбирам кой съм аз. Първият човек или последното куче…”
Интересна история. Не знаех досега за съдбата на Лайка.