Относно мекането: Често съм чувала хора да казват, че софиянците мекат. Известно време това твърдение се блъскаше в ума ми и не можех да разбeра
какво точно е мекането на софиянците
при положение, че в действителност говорът им е доста твърд.
С времето схванах за какво става въпрос. Това, което се има предвид, е, че софиянците мекат, но не че говорят меко. Както например сънародниците ни от Източна и някои части на Южна България. Има се предвид, че софиянците поставят окончанието „МЕ“ там, където не му е мястото. А именно в края на редица глаголи в първо лице, множествено число, които би следвало да завършват на „М“.
Примерите са много. Ще споменем само една малка част от тях. А вие се чувствайте свободни да допълвате списъка със свои собствени предложения. Можете да го направите в мястото за коментари под текста или на нашата Фейсбук страница. Примери:
ходиМЕ – правилното е ходиМ;
поставиМЕ – правилното е поставиМ;
(раз)кажеМЕ – правилното е (раз)кажеМ;
четеМЕ – правилното е четеМ;
пишеМЕ – правилното е пишеМ;
(по)правиМЕ – правилното е (по)правиМ;
палиМЕ – правилното е палиМ;
ядеМЕ – правилното е ядеМ;
известиМЕ – правилното е известиМ;
(из)мислиМЕ – правилното е (из)мислиМ
изтриеМЕ – правилното е изтриеМ;
криеМЕ – правилното е криеМ;
катериМЕ – правилното е катериМ;
спиМЕ – правилното е спиМ;
заставиМЕ – правилното е заставиМ;
намериМЕ – правилното е намериМ;
търсиМЕ – правилното е търсиМ;
(из)миеме – правилното е измиеМ;
Списъкът наистина е доста дълъг. Това окончание, което употребяват софиянците, е в разрез с правилата за писмен книжовен български език и е неправилно.
Освен за софиянците, които споменаваме в този текст, мекането е характерно и за хората в повечето западни райони на страната. Според проучване, направено през 2004 година, софиянци, родени в София, мекат повече от софиянци, родени в Западна България.
Интересен факт е, че в македонския книжовен език окончанието „МЕ“ в края на глаголите от първо лице, множествено число е прието за правилн0. В България мекането се определя като диалектна форма, част от западните български диалекти.
В последно време се наблюдава един любопитен феномен. Хора от Източна България (където мекането не е характерно), идвайки да живеят в столицата също започват да мекат.
Мекането е заразно
Според някои езиковеди, в това число и проф. Владко Мурдаров, с когото преди време ви срещнахме, се обединяват около мнението, че за много софиянци и дошли в София хора от провинцията, мекането (както и други характерни особености на софийския диалект) се смятат за престижни.
Много хора, от които се очаква да говорят чист и книжовен български език, не го правят и също започват да мекат. В това число учители, журналисти, актьори, писатели, преподаватели и т.н.
Еквиваленти на нашето мекане могат да се открият и в повечето славянски езици – сръбски, хърватски, словенски, чешки, словашки, полски, украински и др.
Признавам си пред вас – аз самата се хващам понякога да мекам, но се опитвам да отстраня този порочен навик от езика си.
Успокоява ме единствено един цитат от новия правописен речник на българския език, в който се казва:
“Правилното окончание за 1 л. мн.ч. сег. време на глаголите от I и II спрежение е –м: пишем, четем, ходим, говорим.
Заб. Формите от този тип на –ме – пишеме, четеме, ходиме, говориме, са допустими в разговорната реч (устна, а не писмена) или в мерената реч, но в официалния стил на общуване не трябва да се употребяват”.
Вижте още: Правилата за пълен и кратък член
Нема нищо лошо в “мекането”; то е там поради това, че “правилната” според авторката форма на софийски диалект се ползва за първо лице единствено число: “аз говорим”, а не “аз говоря” – и това се отнася за всички споменати примерчета. За мене далече по неприятно е мйекането от източните краища…
И айде разни мйекащи да не ни учат как да говориме и пишеме, аз говорим и пишем както съм се научил като дете, освен ако не се налага (и го мога) да ползвам литературния език.
Бившият Премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов като говори, “мека” – “ходиме”, “правиме” и т.н. и Корнелия Нинова от БСП го майтапеше !
За пръв път чувам за мекане.Аз го знам екане
Шопите са малцинство в България. Дори заедно със северозапада, пиринска Македония, по-голямата част от пазарджишко, плевенско и част от ловешко териториите, на които се говори твърд български език са едва около 30-35% от площта на България. Останалите 65-70% говорим меко и няма да се съобразяваме с малцинството.