Нощна София, покрита с пелена от цветна мъгла, е сред кадрите, включени в Топ 20 на снимките, направени от читатели за 2016 г. на Нешънъл Джиографик. Автор на фотографията е 29-годишният Иван Димитров от Елин Пелин, който изкарва прехраната си като механик-заварчик.
“Това беше голяма радост за мен, никога не съм очаквал подобно нещо… за първи път някой да оцени истински труда ми”, споделя пред Lifebites.bg Иван.
Преди фантастичният му
кадър на мистична София
да се прочуе в световен мащаб, българинът получава признание основно от приятелите си и Фейсбук групите, в които споделя своето изкуство.
Иван се увлича по фотографията още от дете, а през 2013 г. купува първия фотоапарат, с който се отправя на лов за запомнящите се фото кадри. “Започнах с многото четене за фотографията като наука и изкуство… и недълго след това си закупих по-добър апарат. След това още един и още един”, обяснява Иван.
Темите, които го привличат като фотограф са природата и движението – или по-точно автомобилните спортове. Понякога снима и портрети.
Как прекрасната снимка на нощна София, потънала в мъгла се появи на сайта на Нешънъл Джиографик?
“Снимката я качих в профила ми в страницата на медията в секцията Your Shot – както хиляди като мен качват ежедневно… Първоначално събра няколко харесвания от други потребители. След 20-тина дни почнаха да ми пишат съобщения някакви чужденци, които не познавам и да ме поздравяват.
Тогава видях, че от изданието са я сложили в секцията DAILY DOZEN заедно с още 12 снимки и е взела 1-во място с най-много харесвания”, казва Иван Димитров.
10-тина месеца по-късно българинът получил нова порция поздравления – от познати и непознати.
“Оказа се, че вече в самия сайт на Нешънъл Джиографик са качили моята снимка като Снимка на деня, където качват всекидневно единствено една снимка. Това ме зарадва още повече. Малко са хората, които имат честта да имат кадър в сайта на Нешънъл за снимка на деня”, споделя фотографът.
Съвсем наскоро
Иван отново получил поздрав
от непознат за фотографията си. Този път поводът бил, че е попаднала в топ 20 на Нешънъл Джиографик за най-добри кадри, направени от читатели за 2016 г.
“Още по-голямо постижение! Останах без думи… Това е най-голямата ми гордост”, признава Иван Димитров.
През това време той упълномощил британска медия да търси пазар на своя
кадър на нощна София
Така снимката се появява в немското списание Terra Mater и като тапет на главната страница на търсачката Bing.com, добавя българинът.
Иван мечтае да направи този кадър от две години. И точно толкова чака да се появи такава мъгла – частична и да покрива нощна София мистично така, както е виждал Готъм сити във филмите за Батман.
“И на втората година успях да хвана подходящо време. Имах късмет, защото точно първия ден на този мъглив сезон, мъглата беше достатъчно ниска, но същевременно се виждаха и доста от сградите. На живо буквално беше много запаметяваща гледка”, разказва Иван.
Прочетете още… интервю с Евгени Динев – българинът, обявен за един от най-добрите пейзажни фотографи в света.
Много от вас вероятно няма да попитат, но други ще си зададат въпроса къде е направена снимката на нощна София?
“На може би най-баналното място на Витоша – на Копитото”, усмихва се Иван Димитров и признава, че след като е изплувала в интернет неговата снимка е накарала десетки фотографи да се качат на това място
в опит да заснемат подобен кадър
“Но гледката вече не беше същата… В следващите 7-8 дни мъглата беше прекалено гъста и се виждаха само цветовете и то леко, но не се виждаха върховете на сградите”, повдига рамене фотографът.
И ако си мислите, че Иван се качва на Копитото да дебне мъглата над София всяка божа вечер, грешите. Не че му липсва желание. Просто не може да си позволи да отдели толкова време и средства.
“Всичко е свързано с пари… А на мен едно качване и слизане от Копитито ми отнема общо около 2 часа път и към 100-110 км.”, казва фотографът от Елин Пелин.
Ние пожелаваме на Иван още много късмет с времето, мъглите и гледките. За да ни радват още подобни красиви кадри!
Много късмет на Иван от Русия!!
Браво на Иван! Да е жив и здрав, ентусиазмът да не угасва и още фантастични кадри, поне като този, да има занапред.