За средностатистическия човек половите различия са резултат от работата на природните или божествени сили, а не от въздействието на родителите и средата. Има една чуждица “джендър” (от английски: gender – роля), описваща социално установените роли, поведения и характеристики, които се считат за подобаващи на мъжете или съответно на жените в дадено общество.
Ако се замислите, тези роли определят в голяма степен как трябва да протече животът ни – в зависимост от пола и характеристиките, с които се свързва той в съответното общество. Именно затова
кодексът на полово поведение
които ни закодира заобикалящата ни среда, е толкова интересен.
Заради тях много от нас имат нереалистичните очаквания от противоположния пол. Очакваме да срещнем идеалната половинка от само себе си, без да се учим и трудим за и от връзката. Често сме чували – ако е истинско, значи трябва да е и лесно. Но наивното очакване да е лесно и всичко да се случва с минимум усилия, цветя и фанфари, е далече от стила на реалния живот.
Реалността ни застига със заучените си модели
– жената търси във всеки мъж своя баща, а мъжът – майка си в своите партньорки.
Неприятно е да си го признаем, но мерим с аршина на стереотипа заложен в нас. Стереотипното подхождане към другия пол има сериозно отношение към връзките ни и тяхното качество. Когато отсрещната страна не се вписва в закодирания ни модел, ние се разочароваме, конфронтираме и разделяме. Търсим упорито идеалната половинка и често не си даваме сметка, че поставяме непосилно високи критерии.
Закодираните концепции в нас са като невидими нишки, които преминават през целия ни живот и ни водят в желаната посока. Мнозина от нас стигат до крайната си цел, докато други се заплитат в тези невидими нишки и изгубват пътя си.
Вижте още… Войната между жените и мъжете
Едни от най-често срещаните
родителски концепции за половите роли
са от типа: – момичето трябва да е привлекателно и с мек характер, момчето е мъжкар и отстоява себе си,
– силиконова устна с интелект, дълбоко приспан от търсене на добри условия на живот и качествен прах за пране.
Този външен натиск на стандартни модели на полови роли ни изправя пред две решения: или да станем част от стереотипа, или да се борим с него. В това няма нищо драматично на пръв поглед, но изисква промяна в начина ни на мислене, действане и оценка на света около нас. С други думи половите роли са носител на промяна в обществото и неговия морал – за добро или лошо.
За мнозина възникват логичните въпроси: Как да оцелея като човек, партньор, родител в света на фалшиви и кухи модели?
Как да възпитавам децата си, за да оцелеят в света на илюзии и фалшиви герой? Няма еднозначен отговор, но знам, че не бива да се страхуваме да бъдем “нормални” в един ненормален свят.