За нея предизвикателството да се занимава със спорт започва, след като разбира, че има здравослосвен проблем. От личен опит научава, че физическите упражнения лекуват и решава да предаде познанията си и на други. Един от най-нашумелите фитнес инструктори в момента в България застана пред Lifebites.bg, за да ни разкаже как помага на хората. Румяна Илиева стана известна с това, че прави индивидуални програми на всеки човек – тренировъчни и хранителни – според фигурата му, начина му на живот и дори характера му.
La voilа! (Ето я!) Румяна Илиева
Ти си първата българка, която вкара фитнеса в интернет. Доколкото знам си популярна не само в България, но и сред сънародниците ни в Америка и други места в чужбина… Как ти хрумна тази идея?
Има хиляди треньори, които снимат клипове, всеки си има стил и метод. Различавам се по метода на трениране. Започнах да експериментирам с домашни тренировки, които пасваха на моя начин на живот и потребност за физическо натоварване.
В началото следвах “фитнес правила”, после реших да експериментирам и да видя какво ново мога да измисля. Мисленето на нова тренировка е предизвикателство към кративността, което много ми харесва. Разбира се, това качество трябва да е съчетано с определени правила при физическото натоварване и да не е самоцелна. Вярвам в това, че трябва да се тренират всички мускули, а не
“проблемните зони”
Също, че тялото е система, а не съвкупност от части, затова го тренирам като система. Тренировките трябва да имат пренос в реалния живот. За какво ти е да тренираш, ако не можеш да тичаш 1 час след детето, което учиш да кара колело?
Ако не можеш да изкачиш 5 етажа, носейки детска количка, чанта и бебе. Тренировките трябва да ни правят силни физически и ментално, което да подобри качеството на живот.
Помагаш на много хора с наднормено тегло и със здравословни проблеми, главно жени – разкажи най-интересните случаи, на които си попадала?
В началото не исках да работя с хора, които имат заболявания, защото не съм лекар. С времето разбрах, че на всеки му има нещо, а 50% от хората имат високо кръвно. А и аз не им пиша рецепти за аптеката, а готварски рецепти. Странно е, че хората не вярват на лекари и сами си спират лекарствата.
Първо започват да забравят да ги приемат и като се сетят си казват “Явно може и без това”. Много се притеснявам, когато някой ми сподели подобно нещо, но това е реалността.
Какъв човек си ти?
Искам да съм добър човек. Инициативна, доброжелателна, чувствителна, емоционална, упорита, интуитивна, енергична, позитивна, широкоскроена, премерена.
Кое ти е най-любимо в твоята работа?
Общуването с хората и да виждам промяната им. Между първите и последните им писма има огромна разлика. В началото са плахи, мрънкащи, невярващи, искащи без да дават. След 1-2 месеца са усмихнати, крилати, вярващи в себе си, разбират, че за всяко нещо в живота трябва да вложиш време и енергия. Любимо ми е да прочета първото писмо и последното, да видя началните снимки и тези след промяната, все едно гледам и чета различни хора.
Мислиш ли, че със спорт човек може да се излекува?
Да, мисля, че с физически усилия човек може да въздейства върху здравето си, но трябва да е в комбинация с ментална нагласа и храна. Kомбинацията – спорт, истинска непреработена храна и добра нагласа може да повлияят много от най-масовите съвременни болести, като високо кръвно и неинсулинозависим диабет. Ако човек има някакво много специфично заболяване, което изисква специализирано лечение, може и да не се излекува.
Много спорт? Спорт и здравословно хранене? Спорт и нормално хранене? Спорт и усмивки? Коя е формулата за здраве и щастие според теб?
Щастие според мен означава, че имаш всичко, от което се нуждаеш, включително и не особено позитивни неща и стрес. Тренировките правят тялото силно и това чувство е част от щастието. Но ако тренираш, а не си удовлетворен в друга област, не си щастлив. Определено целта ми е да съм щастлива, което включва да съм здрава, да имам поводи да се смея, да се радвам и да се боря. Лесните победи не радват никого.
Кои са по-добрите спортуващи – мъжете или жените. Каква е разликата?
Имам опит предимно с жени и не мога да направя сравнение. Не обичам да се казва мъжете така, жените иначе. Според мен си е до човека. Например и двата пола често започват да тренират от суета. След година редовни тренировки се сменя приоритета и започват да стават зависими от чувството, което им носи тренирането.
Може би все пак има следните разлики. Мъжете обикновено искат големи мускули на ръцете. Жените не искат големи мускули, а само да се стегнат. Мъжете обикновено искат да тренират, когато са ученици и студенти.
Жените след като родят 1-2-3 деца се вземат в ръце и на 40 изглеждат по-добре, отколкото на 20
Последното постоянно го чувам от клиенти. На 40 са по-силни, по-добре изглеждат, по-добре се чувстват, по-щастливи може би.
Прочетете още: Мейси Ариес – от депресията към спортната слава
По улиците виждам много тинейджъри с наднормено тегло и много майки, които изглеждат перфектно. Добре изглеждащите мъже ми се струват по-малко. Под добре изглеждащи имам предвид, че не са с наднормено тегло. Теглото според мен не трябва да става фикс идея, а да се има предвид, когато влошава здравето. Лошо здраве означава, че не си щастлив.
Повече за Румяна Илиева и програмите ú може да намерите на нейния сайт.