Снимка от Туитър профила на Скот Кели: @StationCDRKelly
За него годината наистина беше звездна. В смисъл – богата на звезди. А също и на слънце. „Пет хиляди изгрева по време на моята година в Космоса. Де да ги бях видял всичките!“, написа преди няколко дни в своя Туитър профил астронавтът на НАСА и командир на 46-ияекипаж на Международната космическа станция Скот Кели. В социалната мрежа той направи обратно броене на последните десет дни до завръщането си на Земята, планирано за 2 март. Мисията „Година в Космоса“ превърна Скот в американеца, изкарал най-дълго време в орбита без прекъсване. Целта бе да се изучат биологичните и психологическите ефекти на продължителния престой в Космоса – за бъдещите пилотирани полети до Марс.
Дали астронавтът е нетърпелив да се прибере
и с какви чувства напуска борда след своите 340 дни там? Вижте какво споделя той с медиите, преди да се качи в руската капсула „Съюз“ и да се насочи с нея и с руския си колега Михаил Корниенко към степите на Казахстан:
Снимка от Туитър профила на Скот Кели: @StationCDRKelly
„Трудно ще ми е да напусна станцията, защото сигурно никога няма да видя това невероятно съоръжение отново. Летял съм в Космоса вече четири пъти. Психологически се чувствам добре, но очаквам с нетърпение завръщането на Земята.“
След година в открития космос днес Кели най-много мечтае за басейн. В момента, в който приключат всичките му контролни прегледи, планира да скочи във водата. В условията на безтегловност дори душът е невъзможен – водата залепва по кожата на астронавтите и затова те се „къпят“ с влажни гъби. Американецът демонстрира поведението на водата при нулева гравитация във видео, заснето на борда на Международната космическа станция.
Тъкмо включвания като това, както и уникални снимки на различни точки от Земята, гледани от Космоса, които Скот публикува онлайн, направиха мисията му много по-близка до сърцата и умовете на обикновените хора. Последователите му в Туитър са над 900 хиляди. И на всички без съмнение ще им липсват
духовитите коментари на астронавта
превърнали се в негова запазена марка. Като например кадъра на празната станция с обяснението, че Кели е организирал парти за финала на Супербоул (първенството по американски футбол), но е разочарован, че никой не се е появил.
Американецът обаче не е сам на борда – компания му правят петима негови чуждестранни колеги, с които той също обича да се шегува. С британеца Тим Пийк дори заснеха забавно видео, в което Скот е облечен с костюм на горила, изскача изневиделица от един контейнер и започва да преследва из станцията колегата си.
Костюмът всъщност е подарък за рождения ден на астронавта от неговия брат близнак Марк Кели. Марк и Скот навършиха 52 г. през февруари, но докато единият празнуваше на Земята, другият посрещна празника в Космоса. Марк също е астронавт, също е летял в орбита (това ги прави единствените близнаци, пътували в открития космос) и също по някакъв начин е част от мисията. Експерти тепърва ще анализират промените, настъпили в организма на Скот, сравнявайки ги с този на брат му. Двамата близнаци са свикнали да са заедно във всичко – преди да постъпят в НАСА, са били капитани от военноморския флот. Съревнованието явно им е в кръвта: „Правя всичко по-добре от него“, шегува се Скот. „Всъщност, е по-зле във всичко“, контрира го Марк.
Може би единствената разлика между близнаците Кели е в семейното им положение – Марк е женен, докато Скот е разведен, има две дъщери, а сегашната му приятелка работи в пиар отдела на НАСА. Нямаме представа дали тя му е помагала да прави толкова ефектни включвания от Космоса, или ги дължим на страхотното му чувство за хумор. Но е факт, че ще ни липсват разказите му за
„обикновените“ дни на астронавтите
За това, как се справят, като нямат пералня: „Пералнята би изразходила много вода, а тя е кът тук. Така че не перем, просто изхвърляме дрехите си. Мисля, че съм с тези панталони вече втори месец.“
Или как разпускат след тежък работен ден: „Гледаме филми през уикендите. С Киел Линдгрен гледаме отново сериала В обувките на Сатаната, пускаме го и на японския колега Кимия Юи.“ Гледали и Марсианецът, който излезе по кината, когато те вече били в станцията. Скот открива много паралели между филма и своя живот в Космоса, включително и отглеждането на растения. През януари американецът публикува снимка на първото цвете, разцъфтяло в безтегловност – оранжева циния, и написа под нея:
Снимка от Туитър профила на Скот Кели: @StationCDRKelly
„Първото цвете, отгледано в Космоса, прави своя дебют! Да, има други форми на живот в откритото пространство!“
Цветето е част от по-мащабен опит да се отглеждат растения за храна в условия извън Земята – с крайна цел бъдеща мисия на Марс.
Най-внушителни обаче си остават
панорамните снимки, правени през прозореца
на Международната космическа станция. Кели е заснемал отгоре страховити снежни бури, красиви изгреви, причудливи природни форми, но също така е бил свидетел и на земната крехкост: „През лятото с просто око се забелязваха засушаването и пожарите в Калифорния. Имахме и невероятно преминаване над Хималаите – да видиш как замърсяването завзема южната част на планините, направо ти къса сърцето.“
1 of 4
Замръзнало езеро в Хималаите
Фуджи, Япония
Италианските Алпи
Нощен Шанхай
През май Скот засне и корейския полуостров, докато над региона бе нощ. И пусна снимката, на която държавата изглежда тъмна на фона на своите съседки (само столицата Пхенян е донякъде осветена), с коментар, че страната все още страда от недостиг на електричество: „Откакто бях на космическата станция преди 4 години, Пхенян остава островче на светлината в иначе тъмната Северна Корея.“
А ние оставахме все така на линия, за да броим звездите заедно с астронавта на НАСА. Както и дните до завръщането му. И за да дочакаме да му кажем:
Повечето родители минават през адски мъки, преживяват семейни драми и изкарват най-малко пет месеца в умуване, докато изберат подходящото име за детето си. И...
Русия за първи път вижда такова нещо. И чува. Баща и дъщеря, които участват в "слепите прослушвания" на супер популярното предаване Голос (Гласът на...
Помните ли историята на българката, която искаше да покори Марс? Разказахме ви за Изабела Шопова преди година. Варененката кандидаства за участие в експеримент, целящ...
Българката Деси Колева отвори първата здравословна кухня за деца в Англия. Кетъринг компанията Kiddichef е основана в Бирмингам през 2012 г. от Колева и бизнес партньорката...
"Столът е много труден за проектиране обект. Небостъргачът е малко по-лесен. Затова столът чипъндейл е толкова известен днес." Тези думи принадлежат на известния немски...