Огромна вълна е отмъквала джапанката на Милен в Тайланд. Къде ли са я замъкнали водите на Индийски океан – не се е замислял. До една вечер, когато гледайки с приятелката си Елена CNN, научава, че невръсти кенийци събират по крайбрежието тонове изгубени джапанки, а местни майстори ги превръщат в уникални статуетки. Възможно е и неговата джапанка да е доплувала до Източна Африка и да се е превърнала в нещо красиво.
Идеята е на природозащитничката Джули Чърч
Тя е втрещена от боклуците по кенийското крайбрежие и през 1997 г. създава компанията за рециклиране на джапанки Ocean Sole. Мотото ú е:
“Почистваме плажовете, създаваме шедьоври”
“Бяхме много впечатлени от усърдието, креативността и въображението на тези хора, как ръчно създават от отпадъците тези уникални продукти и в същото време спасяват океана и морския живот от унищожение”, разказва Елена.
Повечето от нас цъкат с език, впечатляват се и споделят с приятели, когато видят нещо интересно. Но Милен Дончев и Елена Русева не се спират само с приказки. Свързват се с Ocean Sole и
правят България част от голямото flipflop семейство
От Хавай до Дубай, в повече от 20 държави, се предлагат джапанковите джаджи. Хора от различни кътчета на света някак си разбират за тази инициатива и желаят да разширят територията на пъстрата джапанкова фауна.
Елена и Милен предлагат уникални предмети от рециклирани джапанки.
“Годишно над 400 хиляди килограма джапанаки, изхвърлени от вълните на брега на Индийския океан, се рециклират и местни майстори ги превръщат в уникални предмети”, раказва Милен.
Елена допълва, че около стотина кенийци си осигуряват прехрана и образование със събирането на всички боклуци по крайбрежието, издават ги, а на ненужните сандали се вдъхва нов живот. В работилницата в Найроби Ocean Sole рециклира около
100 кг. джапанки седмично
Майсторите изработват от подръчния материал над стотина уникални артикули – шарени скулптури, предмети от бита, модни аксесоари, играчки, подаръци. Творенията им намират място в зоологически градини, музеи и аквариуми в цял свят – Лондон, Сан Диего, Дубай… Преди години Ocean Sole изпраща за Седмицата на модата в Рим шест метрова фигура на жираф, направен от джапанки.
Животинките са пъстри и весели. Но вече има и горили и зебри например, направени само от черни и бели джапанки, което е много трудно.
Елена и Милен показват уникалните творения на сайта www.eco-living.org – статуетки, декорации за дома и градината, подаръци, модни аксесоари, джаджи за офиса и играчки. Африканската фауна е представена с оригинални скулптори на жирафи, лъвчета, костенурки, зебри,
хипопотами в различни размери и цветове
Пеперуди и цветя красят стените на дома, шарени купички, цветни рамки, моливници, стопери за врата и други джаджи създават пъстро настроение във всеки дом. Гривни и обеци разкрасяват дамите, а хлапетата се радват на игриви шапки за моливи и топчета за жонглиране.
“Всички продукти са от 100% рециклирани джапанки, изработени ръчно с много любов и грижа за природата. Процент от продажбите се връща обратно за опазването на природата, образование и екологични кампании”, споделя Елена.
Според нея природосъобразният начин на живот, използване на екологични продукти, разумното разпределяне на ресурсите все повече навлизат във всекидневието на българина.
Това обаче не е бизнес, който може да им плати сметката за тока, например.
“За съжаление, все по-малко българи могат да си загубят джапанките в Черно море, да не говорим за Индийски океан”
– шегуват се те. И двамата работят нещо съвсем друго. Милен е компютърен специалист, Елена работи в голяма авиокомпания. Проектът им Eco living e просто кауза, защото и най-малките еко стъпки правят света около нас по-красив. А те двамата с удоволствие искат да го преоткриват по джапанки.