Църквата на Последния завет е основана през 1991 г. Тогава бившият сътрудник на съветската милиция Сергей Тороп, познат с псевдонима Висарион, се самообявява за месия и заформя комуна край легендарното езеро Тиберкул в Сибир. Днес комуната се нарича
Град на слънцето
и се простира на площ от 250 хектара.
Според Уляна Стоичкова, последователка на Висарион, която е смятана за негов представител у нас, в сектата му има и 50-60 българи.
В света има няколко подобни общности – като например Храмът на слънцето в Швейцария, Народния храм в Гвиана, Райските порти и др. Историята на руския гуру обаче е повече от интересна.
Сергей Тороп е бивш пътен полицай, който днес е познат сред последователите си като Висарион Христос и живее на върха на планината Сухая в южната част на Красноярския район.
Прочетете още… защо вуду религията е смятана за магия?
Кой всъщност е Висарион?
Той е роден на 14 януари, 1961 г. в град Краснодар, южна Русия. Родителите на Тороп се развеждат, когато той е дете. Майка му се премества с него в индустриалния град Минусинск в Сибир, където той израства.
След като отбива военната си служба, бъдещият гуру става пътен полицай. Докато рисува икона за местната църква той твърди, че получава мистично видение, че е “син на Бога”.
Харизматичният Висарион скоро привлича последователи и заживява с тях в планината Сухая. Там, използвайки
само триони и брадви
те прокарват път към върха на планината и построяват дом за учителя си. Комуната скоро се разпростира сред селата около планината.
Според някои източници между 4 и 5 хил. последователи живеят в селата, разпръснати около планината, а други 50 хил. са последователи на Висарион по света.
Всяко село приютява поклонниците, дошли да се срещнат с гуруто. В село Петропавловское има
масивен триетажен дворец за Висарион
и гостите му. Много от последователите на гуруто се опитват да живеят на върха на планината Сухая, но мнозинството от тях могат да си позволят единствено да работят там.
През зимата температурите падат до -55 градуса по Целзий. През лятото температурата край езерото Тиберкул достига 23 градуса.
Въздухът около езерото Тиберкул е чист и здравословен. Територията е заобиколена от красивата сибирска тайга, с нейните растения и диви животни.
Всички жители на града на Слънцето са вегетарианци. Официалното име на комуната е Експериментално екологично селище Екополис край Тиберкул.
Целта на жителите му
е да съществуват в хармония с природата.
Екологията е основата на религията на Висарион.
Всички сгради в Града на слънцето са изградени от дърво. В селището няма модерни машини и дървото се реже и обработва на ръка.
От 2000 г. никой не може да влезе в Града на слънцето, с изключение на поклонници, които могат да посетят селището с придружител. Личните гардове на Висарион, наречени Ангелите на Бог пазят входа на селището. Те са 100 млади мъже, които живеят там със семействата си и работата им се състои в регистрирането на гостите и охраната на Висарион.
Религиозната доктрина на Висарион е смесица от евангелистки параболи, теософията на Елена Блаватска, философията на Николай Рьорих, космическата философия на Константин Тциолковски, аскетизма на йогизма, модифицирано християнство и някои вярвания на хиндуизма.
В Града на слънцето живеят архитекти, инженери, певци и художници. Според някои от участниците, в момента те провеждат уникален световен експеримент – изграждане на Единно семейство, ново човечество, с нов тип съзнание, свободно от егоизъм, омраза и съревнование.