По света е пълно с чудати закони. За местните хора, които ги познават и спазват, те не са странни. Но за чужденците могат да са толкова нелогични, че неволно да ги нарушават. Lifebites.bg събра някои от най-странните и същевременно
относително популярни закони
по света. Част от тях е наложително да знаете, ако тръгнете да пътувате. Още повече, че се отнасят до страни, които са често предпочитани туристически дестинации.
До преди няколко години една от най-атрактивните атракции на Венеция беше снимка с пикиращите наоколо безброй гълъби. Протягаш ръка с трохи хляб в нея и гадинките те покриват целия. А снимките после – невероятни. През 2008 г. обаче
градските власти забраниха храненето на гълъбите
Основната причина за забраната – да се намали броят на птиците на площада, а с това и вредното въздействие, което пернатите имат върху паметниците на културата наоколо. Реалността днес е чист площад, с малко пернати. Но ако случайно разсеяно “изтървеш” комат хляб, досадниците бързо долитат и обран вариант на онези снимки от миналото все пак е възможен.
В Милано има законово изискване хората да са винаги усмихнати, освен ако не са на погребение или на посещение в болница.
Според немските закони, в резервоара на колата трябва винаги да има достатъчно гориво, което да ви позволи да стигнете до следващата бензиностанция. Да ви свърши горивото на магистралата в Германия е… ЗАБРАНЕНО!
Ако по света по принцип не е препоръчително, в Испания е направо забранено да шофирате по джапанки.
В Гърция е забранено носенето на обувки с висок ток на исторически обекти като Акропола. Причината – да не се нанасят поражения върху историческите паметници.
Преди да запалите двигателя на колата, в Дания трябва да проверите дали под нея няма спящо дете. Ако все пак пропуснете и прегазите заблуден дребосък, имайте предвид, че според тамошните закони не е незаконно да се бяга от затвора.
За британския вестник Telegraph изглежда странно, но сред странните правила по света, които цитират, са пътните закони в някои страни, които забраняват движението на автомобили без запалени фарове дори и през деня. Сред тях – Дания, Швейцария и… България.
В Португалия е забранено да се уринира в морето. Не е ясно кой точно и как контролира спазването на това правило, но имайте си едно наум, ако сте планирали ваканция в тази държава.
В Германия и Швейцария има закони, отнасящи се до времето за почивка. Тогава човек трябва да е максимално тих и да не смущава околните. В Швейцария например е забранено къпането нощно време. Както и пускането на казанчето в тоалетната на много места. Не се позволява още ходенето с обувки на висок ток в сгради в малките часове на денонощието.
Вижте още: Разни странни от Швейцария
Всяка пета песен по радиото в Канада трябва да бъде изпълнявана от… канадец.
В Ню Йорк е забранено да натискате клаксона на автомобила, освен ако ситуацията не е критична. Целта е намаляване на шума в “града, който не спи”. Преди време улиците му бяха опасани със знаци, предупреждаващи за забраната. Впоследствие последните бяха премахнати, но ограничението все още е в сила. Пак там е забранено скачането от сгради с височина над 5 етажа.
В Япония е технически забранено свръхтеглото – законотворците са поставили изискване за максимална обиколка на талията от 80 см при мъже на възраст над 40 години. И това в една от страните в света с най-ниски нива на затлъстяване. В която на всичкото отгоре е роден и уважаван спорт като сумото…
На всичко можеш да се нагледаш в Тайланд. За сексуална разкрепостеност говорим. Но въпреки това е незаконно да излизаш от къщи без бельо. Пак там е абсолютно забранено да стъпваш върху банкнота с лика на краля – смята се за обида към него, която може да коства престой в затвора.
Този закон не е тайна за никого, нито някой се замисля върху смисъла му, който е очевиден. Но това не го прави по-малко абсурден – в Китай семействата могат да имат само по едно дете.
В комунистически Виетнам е забранено да се говори против правителството в онлайн чатове или блогове.
В Индия има какви ли не странни културни порядки. Една от тях е
забраната да се прави, притежава, продава или пуска хвърчило
Освен ако не притежавате валиден лиценз за пилот на самолет. Тъй като според закона и хвърчилата, че и балоните, са летящи обекти и съответно се изисква познаване на адекватното им управление.
В Сингапур е забранено дъвченето на дъвка, освен ако не е предписана от лекар никотинова.
Само сертифициран електротехник има право да сменя електрическа крушка в щата Виктория в Австралия.