Теодосий Спасов е свързан с мен по начин, по който самият той дори не предполага. Толкова срещи, текстове и интервюта имам с него и всичките – неосъществени. Днес Теодосий навършва 56 години. Дължа му думите, които толкова дълго са стояли ненаписани…
За него могат да се кажат много клишета, които безспорно ще са верни до едно, но пък едва ли ще са близки до усещането, което той оставя всеки път, когато човек се срещне с него. В моя случай – през изкуството му.
Теодосий Спасов е роден в Исперих, кавалът открива в музикалното училище в Котел. Завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, със специалности Ръководство на народни състави и Кавал. Пловдив е и мястото, където през 80-те създава първата музика, която по-късно покорява страната ни. Докато
музиката на Теодосий Спасов
е била с мен, са се случвали най-различни неща – удряли са колата ми (пеех от сърце голямата Gypsy Song, която може да чуете по-долу), плакала съм на филми, страдала съм по един, празнувала съм с друг…
На същата дата рожден ден има и моя приятелка, която обожавам. И изобщо случайностите около личността на Теодосий и моите лични истории носят един ореол на заразна доброта.
И съм почти сигурна, че спокойствието, което излъчва ми е помагало многократно. Теодосий не просто има свой собствен стил на свирене (той е първият, който започва да свири джаз на кавал, смесва традиционен фолклор, джаз и класическа музика), но има и собствен стил на живеене –
живее бавно, светло и честно
“Музиката е магия, която преминава през всякакви граници и ограничения, свързва хората с еднакви интереси, с отношение към възвишеното, към духовното.” – казва Теодосий в едно свое интервю – и може би затова макар да свири на един от най-българските инструменти, музиката му достига и влияе еднакво на хората по всички краища на света.
Възможно е да сте обърквали имената на музикалните състави, в които свири, защото са наистина доста, но никога не може да объркате звученето на кавала му. Свирил е с оркестъра на БНР, хор Мистерията на българските гласове, Ансамбъл Филип Кутев, Иво Папазов, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Симеон Щерев, Акустична версия, групата на индийския перкусионист Трилок Гурту, Раби-Абу Халил, Глен Велез, Дейв Лийбман, Глен Мур, Били Кобъм, Марк Джонсън и още толкова други.
Теодосий има издадени над 38 диска със солови изпълнения. Последният му авторски албум е от 2010 г. и носи името Теодосий Спасов и Небесни струни, а през последните години зарадва почитателите си участие в проекта Баlkansky. За моя най-голяма радост се занимава и с писането на филмова и театрална музика. Любими филми на специални за мен хора сякаш имат
още един допълнителен живот
с музиката тъкмо на Теодосий Спасов – Пазачът на мъртвите, Граница, Докато Ая спеше… В световен мащаб е работил с Енио Мориконе, Карло Селиото, а малка част от отличията му включват наградата на Международната академия за изкуства в Париж (1996), Музикант на годината (1997 и 2002), Статуетката на Аполон Токсофорос – за дългогодишното му ярко присъствие в българския музикален живот и успехите му на световните сцени (2001). Носител е и на наградата за филмова музика на Националния филмов център (2007 и 2016).
Удостоен е с орден Кирил и Методий – първа степен с огърлие за изключителният принос към българската култура (2013), както и с наградата за принос в Българската култура Добри Чинтулов (2009). Теодосий Спасов е почетен със званието Доктор хонорис кауза на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство Пловдив (2014). Артист на ЮНЕСКО за мир за 2015 г.
“Колкото си по-голям човек в изкуството, колкото по-човешки присъстваш в него, толкова същността и смисълът на музиката като изкуство е по-силен.”
А Теодосий Спасов е голям човек във всяко отношение. Голяма е музиката му, големи са и чувствата, които тя събужда. И ми се иска всеки да подхожда към живота, както Теодосий подхожда към проектите си – с широко отворени по детски очи, чисто сърце и талант, който заразява…
Избрах да ви припомня за него тъкмо днес през личното си усещане и неосъществените си срещи, защото той е празник. А ако празникът не мине през през сърцето ти, е обикновена масовка…
Честит Рожден Ден, Теодосий Спасов!
Повече за него може да откриете на личния му сайт.