Има един особено красив начин да пътуваш във времето. Чрез снимки, които са запечатали хората с ежедневието, навиците, празничните им облекла, поминъка, улиците и сградите, които са обитавали. Lifebites.bg ви предлага уникална екскурзия в Троян и района, за да видите как са живели, как са се забавлявали и как са се трудили местните жители.
Ще ви покажем постройки, които отдавна не съществуват, ще видите места, които са променени до неузнаваемост и ще се запознаете с едни от най-интересните и знатни жители на този планински град. (Още за Троян от същия автор – с любов и гордост). Колекцията от снимки е събирана в продължение на години от Константин Фичев и не може да бъде видяна другаде.
Време е да тръгваме за Троян! Готови ли сте?
Интересна и типична за Троян гледка преди години: калпакчии на търговската улица.
Търговската улица вече не е в този си вид поради преустройството на града при посещаването от дипломатическия корпус. Тогава повечето стари къщи са бутнати и са построени нови кооперации и блокове. Градът окончателно губи облика си.
Гледка, която се е разкривала от терасата на хотел Кооп.
Емблематична снимка. Монаси от Троянския манастир запечатват бутилки ракия и вино с восък.
Празник в града. Фотографията е направена малко преди площада. Вижда се комерсиалната сграда на братя Тотеви, които са били известни местни златари.
Празник в околностите на село Калейца, троянско.
Старата сграда на троянския клон на Популярна банка.
Предачки по главната улица на града.
Гергьовден на градския площад. Паметникът е посветен на загиналите за Обединението на България офицери и войници от 34-ти троянски на Н. В. полк. Този паметник след 1944 г. е преместен на друго място в града, наречено вила Ванна, където е и днес, само и само, за да не бъде на площада в центъра.
Двамата братя ковачи Нункови. Или както всеки ги знае в Троян – Нунките. Имали са много хубава къща до един от мостовете в града, която е бутната поради минаването на корпуса през Троян и на нейно място е построена друга къща пак във възрожденски стил, за да се помещават в нея механа и хотелска част.
Троянец със семейството си и фамилната каруца.
Джазмени в Калейца, Троянско.
Празничен излет в околностите на Троян.
Типична улица от стария Троян.
Общ изглед на града с черквата, която е много специфична като архитектура за времето си.
Една от най-интересните за мен фотографии. Пак е от главната улица малко преди площада. Интересна ми е поради фигурата и облеклото на мъжа с пелерината и кучето. Много впечатляващ образ.
Калпаци за продан.
Отново – троянци празнуват Гергьовден на градския площад.
Забележете хората на покрива на Съвета. Тази сграда съществува и днес. В нея сега се помещава Музеят на художествените занаяти.
Едни от първите автомобили в град Троян. Предполагам, че са принадлежали на местната полиция.
На празник като на празник – няма как да мине без хоро!
Отново двамата братя – Нунките в ковачницата.
Красив е бил старият площад в Троян с този величествен паметник.
Гледка от централната част на града.
Местни баби предат с хурките си на припек.
Старият площад.
Троянска къща.
Музиканти
Браво за инициативата! Много интересни снимки. Липсват само годините, когато са снимани!
Въпрос: в коя година градът е бил обезобразен, заради дипломатическия корпус?