Ватикана за $300 млн., 1500 строители и 4 години.
Това е равносметката за построяването на най-голямата християнска църква в света – базиликата Божията майка на мира в Ямусукро, Кот д’Ивоар, известна още като
Ватикана в джунглата
Мегаломанското творение е почти точна реплика на базиликата Св. Петър в Рим, с нейния ренесансов купол и вътрешен двор. То е замислено и осъществено от Феликс Хуфуе-Боани (1905 – 1993) – първият президент на Кот д’Ивоар и третият най-дълго управлявал държавник след Фидел Кастро и Ким Ир Сен, който премества административната столица на Кот д’Ивоар от 3-милионния Абиджан в 150-хилядния Ямусукро.
Основният камък на базиликата Божията майка на мира е поставен на 10 август, 1985 г. Сградата е проектирана от ливанския архитект Пиер Факури и армия от строители, които работят денонощно. Внесени са 30 акра мрамор от Италия и 2130 кв. метра витражно стъкло от Франция. Запитан за подробности около финансирането на проекта, Хуфуе-Боани отговаря простичко, че има “сключена сделка с Бог”. Вероятно, за да се обезсмърти, диктаторът поръчва образът му да бъде изобразен до този на Христос на един от витражите.
Когато Ватикана разбира за строящото се копие на Св. Петър, папа Йоан Павел II лично изисква наблюдателната кула, която украсява купола на църквата да бъде по-ниска от тази на Св. Петър. Хуфуе-Боани се съгласява, но впоследствие монтира огромен златен кръст върху купола, което въпреки всичко превръща построената от него базилика в най-високата в християнския свят.
При завършването си през 1989 г. църквата има площ от 30 хил. кв. м., което я прави най-голямата църква в света. Хуфуе-Боани подарява църквата на папа Йоан Павел II, който я освещава на 10 септември 1990 г., но при едно условие – в близост до църквата да бъде построена болница.
Според Книгата за рекорди на Гинес със своята площ от 30 000 кв. м и височина на купола 158 м
базиликата Божията майка на мира е най-голямата църква в света
Базиликата побира 18 хил. души – 11 хил. правостоящи и 7 хил. седнали, всичките 7 хил. места в църквата са оборудвани със собствена климатична система. Проектът е обект на сериозна критика най-вече защото едва 30% от населението на Кот д’Ивоар са християни.
Базиликата побира 18 хил. души – 11 хил. правостоящи и 7 хил. седнали, всичките 7 хил. места в църквата са оборудвани със собствена климатична система. Проектът е обект на сериозна критика най-вече защото едва 30% от населението на Кот д’Ивоар са християни.
Базиликата Божията майка на мира е широко рекламирана като една от забележителностите на Кот д’Ивоар. Което е меко казано абсурдно. Защото докато хората в Ямусукро живеят в коптори, борейки се за оцеляването си, в далечината се издига африканския Ватикан, със седемте хиляди места с персонални климатици, в очакване на хората, които вероятно никога няма да дойдат.