През октомври, 1965 г. войниците на американския самолетоносач USS Midway стават свидетели на меко казано странна гледка. Командирът Кларънс У. Стодард Джуниър излита със своя самолет Douglas A-1 Skyraider със специална “бомба” за врага в Северен Виетнам. Бомбата е наистина специална, не само защото с нея са отпразнувани 6-те милиона паунда муниции, изсипани над Виетнам, но и защото представлява най-обикновена… тоалетна чиния.
Историята звучи като казармен виц, но не е
Тоалетната чиния първоначално е използвана на борда на самолетоносача USS Midway, но се счупва и така или иначе е щяла да бъде изхвърлена зад борда. Тогава на един от войниците му хрумва странната идеята фаянсовото изделие да бъде превърнато в оръжие и той инсталира перки, както и взривател на носа й. Разбира се всичко това е направено тайно от военното ръководство, което научава за специалното оръжие чак след излитането на самолета.
Въпросната тоалетна чиния е хвърлена над Северен Виетнам и според очевидци докато пада надолу тя свисти като истинска бомба.
Но защо точно тоалетна чиния?
Малцина знаят, но по време на войната във Виетнам американските самолетоносачи изпитват сериозен недостиг на муниции и понякога самолетите са принудени да излитат на мисии с едва половината от предвидения бомбен товар. В същото време американците губят средно по един самолет на мисия и бомбата-тоалетна чиния е един вид протест към командването във Вашингтон, което изпраща на мисии наполовина заредени самолети.
Това не е първият път, в който американците обстрелват врага с меко казано нетрадиционни “бомби”. По време на Корейската война (1950-1953) американските военни хвърлят над Северна Корея 454-килограмова кухненска мивка-бомба. Идеята за нетрадиционното оръжие се ражда по време на среща на лейтенант М. К. Денис с американската преса, на която той на шега заявява – “Обстрелвали сме севернокорейците с всичко, освен с кухненски мивки”.
Малко след това американски военни от самолетоносача USS Princeton сглобяват бомба с прикачена кухненска мивка на нея. Разбира се ръководството не е очаровано от идеята, но новината за нетрадиционното оръжие бързо се разчува и в крайна сметка то и използвано на 14 август, 1952 г. при поредната атака над Пхенян.