“Тези фотографии са безценни. Те са карта на времето за живота и развитието на Врачанския район”, усмихва се Калина Тодорова от местната библиотека и поглежда монитора на компютъра си. На него греят уникални архивни снимки от Врачанско.
От плоския екран се усмихват сватбари, млади булки хвърлят кокетни погледи, тромпетисти издуват бузи като за последно… Тези хора няма да ги срещнете вече из улиците на Враца, останалите градове и села в областта. Но спокойно може да надникнете в ежедневието им.
Те ще ви попеят, ще потанцуват с вас или ще ви разкажат историите си.
От прекрасните архивни снимки от Врачанско
Това е възможно благодарение на техниката, закупена със средства по проект Трансграничен център за информация и комуникация Долж-Враца. В него от март 2013 г. участва врачанската Регионалната библиотека Христо Ботев.
“Благодарение на скенера за дигитализация, който придобихме по този проект, ще предоставим свободен достъп на населението на България и Румъния до ценното културно богатство от колекции на двете библиотеки”, коментират от библиотеката.
Калина Тодорова и колегите ú ще дигитализират общо 5 колекции от фонда на отдел Краезнание.
“Фолклорната ни колекция е съставена основно от дарение, направено от етнолога Нешка Туртанска. То представлява касети и магнетофонни ленти със записи на местни жители, които разказват легенди, предания, приказки, обичаи и пеят песни. За да е достъпна, тази информация трябва да се прехвърли от аналогови на цифрови носители. Това става със специална програма на Сони, която изчиства звука и подобрява неговото качество”, обяснява пред Lifebites.bg служителката на местната библиотека.
Пътуване назад във времето предлага и колекцията от пощенски картички, която вече ви показахме.
Останалите три колекции са Фотографии, Наследство – книги, сборници и юбилейни листове и Христо Ботев, допълват служители на библиотеката.
До момента те са дигитализирали над 2 хил. снимки. Това са черно-бели и цветни фотографии от различни периоди на ХХ век на различни теми – Враца и Врачански край, Бит и традиции, Празници и обичаи, Традиционно облекло, Читалища и читалищен живот, Училища, Църкви и манастири, Природни забележителности и т.н.
Врачанските библиотекари са взели присърце работата си и продължават да обогатяват колекцията, като апелират жителите от района да им съдействат със снимки от личните си албуми.
Всеки има черно-бели спомени от бабите и дядовците, майките и бащите си…
Така че, ако живеете някъде из Врачанско и искате тези семейни ценности да не изчезнат безвъзвратно с годините, разровете се, изтупайте от прахта фамилните снимки и помогнете на библиотеката да съхрани максимално повече ценна информация за региона.
Кой знае… може в някой далечен ден внуците да гледат семейните ви снимки по новините?
Повече за проекта, в който участва Врачанската библиотека може да научите на официалния му сайт, в който информацията е достъпна на три езика (български, румънски и английски).