Името му е Вим Хоф. Може да го срещнете и като Уим Хоф. Той е Ледения, или поне така е известен по света. И това, разбира се, не е никак случайно. Вим държи 26 рекорда на Гинес, свързани с хората, ледените води и екстремно ниските температури. Има над 15 рекорда за най-продължителен контакт на човешко тяло с лед. Последният от които – 1 час и 53 минути и 10 секунди.
Вим Хоф се ражда на 20 април 1969 г. в Холандия. Първия си леден опит прави, когато е на 17 години. Без никаква подготовка, както се разхожда, младежът усеща неистово желание да скочи в ледената вода край себе си и го прави. Спомня си:
“Когато влязох в ледената вода, почувствах силна връзка.”
През годините тази връзка се засилва все повече. Упоритият холандец тренира и изпитва възможностите на тялото си ежедневно. Достига граници, които съвсем спокойно могат да бъдат определени като свръхчовешки.
През 2000 г.
Вим Хоф завоюва рекорда за най-бързо плуване
в ледени води. Изминатото от него разстоянието е 57.5 метра.
Най-рисковата част от преживяването в леденостудени води е първата минута, казват специалистите. Причината е, че тялото изпада в шок, който лесно може да предизвика сърдечен удар.
Освен водите с отрицателни температурни стойности, примамливи за Ледения са ниските, минусови температури като цяло. Безброй видеа показват как той се разхожда гол – само по шорти, из снежни върхове при изключително ниски температури. Рекордът на Гинес за полу-маратон на босо в лед и сняг също принадлежи на Хоф. Времето му е малко над 2 часа и 15 минути.
През 2007 г. холандецът
атакува най-високия връх на планетата – Еверест
Достига до 7 200 м надморска височина, облечен само с къси панталонки и обувки. Това, което не му позволява да достигне заветния връх, е тежко нараняване на крака. Две години по-късно обаче гордо се изкачва и достига най-връхната точка на Килиманджаро. Гол – само по къси панталони.
След десетилетия непрестанна и усърдна практика, много тренировки и феноменални рекорди Вим Хоф създава своя собствена методология и школа – WHM (Wim Hof Method). Методът му вече има безброй последователи по целия свят. Важно е да отбележим тук, че подобна практика може да бъде изключително опасна за живота и здравето, ако човек няма необходимата подготовка. Затова всичко трябва да се прави много съзнателно и с нужното внимание.
Ледения и последователите му използват
специална медитативна и дихателна техника
водеща корените си от тибетското традиционно Тумо. Чрез нея практикуващите се научават да контролират и въздействат на вътрешни процеси в тялото си. В това число и да повишават телесната си температура, когато влизат в ледените предизвикателства. Тази практика ги предпазва от измръзване и смърт. А температурата на тялото от своя страна се повишава чрез контрол върху сърдечно-съдовата система и производството на адреналин, задействани по метода на Вим Хоф.
“Сигурно съм гений. Толкова е просто да бъдеш щастлив – просто влизаш в ледената вана.”
Въпреки че вече е над 60-годишен, Вим Хоф все още е в перфектна физическа и психическа форма. Продължава да плува в ледени води и да си приготвя домашни вани, запълнени с огромни количества ледени кубчета всеки ден. И най-вече – издържа доста дълго време в тях. Толкова дълго, че на негово място повечето хора биха умрели от измръзване. Но не и той. Обичайната температура, при която провежда тренировките си вкъщи е
-30 градуса по Целзий
Вим Хоф разказва, че ледената вода и продължителното стоене в нея достигат до стреса, натрупан в нашия организъм, а чрез ледените бани ние се научаваме да се справяме с него на всички нива. Ледения твърди, че методът му е особено ползотворен за имунната система. И добавя, че чрез многократното потапяне в ледени води могат да бъдат излекувани
депресия, тревожност, болки
Както и редица други психически и физически състояния и болести.
“По мое мнение, ние бихме могли да контролираме 100% от нашия собствен мозък. Да откриваме възпаленията в организма, които са истинската причина за всички болести, и с природни средства да балансираме хормоналните и психическите нарушения“.
– казва Ледения човек – Вим Хоф. Той е убеден, че всеки от нас е способен на това, което той прави. Въпрос на постоянство, силна воля и тренировки е.
Вижте още: Вдъхновяващата история на Филип Рибиер-Дивия